1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı?

1 nisan nasıl ortaya çıktı

1 nisan nasıl ortaya çıktı

1 Nisan şakası diye bir gelenek vardır, her yıl bu tarihte insanlar birbirlerine şakalar yaparlar, birileri heyecanlanır, belki de umutlanır ancak o şakadır, peki bu nasıl ve ilk ne zaman ortaya çıkmıştır işte sizler için 1 Nisan’ın tarihini araştırdık.

Her ne kadar Roma imparatoru Julius Ceasar (sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olrak ilan ettiyse de, 16. yy ortalarına kadar Avrupa’daki yeni bir geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zaman ki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adaletlerine devam ettiler. 1 Nisan ‘da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne “Bütün Aptalların Günü” adını verdiler. Bu günde diğelerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasının alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı. 1 Nisan şakalarının sembolünün “Nisan Balığı” olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık burcunu terk ediyor olmasıdır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Hayır senin bulduğun eşek şakasıydı

  2. Biliyordum
    size o bilgiyi ben
    verdim!!!

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*