Balkan Savaşları hakkında kısaca bilgi

I. Balkan Savaşı’nda osmanlı ordusu her cephede yenildi. Sırplar ve Karadağlılar Makedonya’yı, Yunanlılar Yanya, Selanik ve Ege adalarını işgal ettiler. Bulgarlar ise Edirne ve Kırklareli’yi alıp İstanbul önlerine kadar ilerlediler.

I. Balkan Savaşı 30 Mayıs 1913’de Londra Antlaşması’nın imzalanmasıyla sona erdi. Antlaşmayla Osmanlı Devleti aşağıdaki haritada gördüğünüz Midye-Enez çizgisinin batısında kalan topraklardan çekilmeyi kabul etti. Bu arada fırsattan yararlanan Arnavutluk, Osmanlı yönetiminden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

Balkan devletleri, Londra Antlaşması’yla kazandıkları toprakları paylaşma konusunda anlaşmazlık içine düştüler. Bunun üzerine Sırbistan ve Yunanistan Bulgaristan’a savaş açtı. Onlara daha sonra da Romanya katıldı. Bu sırada Bulgaristan’ın zor durumda kalmasından yararlanan Osmanlı kuvvetleri Midye-Enez çizgisini geçerek Edirne ve Kırklareli’yi geri aldı. Böylece dört bir yandan kuşatılan Bulgaristan barış istemek zorunda kaldı ve II. Balkan savaşı 1913’de imzalanan Bükreş Antlaşması ile sona erdi.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*