• Anasayfa
  • >
  • >
  • Bir sorunun küresel nitelikte sayılabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Bir sorunun küresel nitelikte sayılabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

küreselleşme

küreselleşme

Bir sorunun küresel nitelikte sayılabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Dünya üzerinde yaşayan canlıların tümünün yaşama hakkı vardır, ancak insanlar yaptıkları çeşitli hareketler, kirletmeler sonucunda hem kendi nesillerinin yaşamını tehlikeye sokmakta hemde diğer canlıların nesillerinin azalmasına sebebiyet vermektedir. İnsanlar kendi çıkarları için hem kendi ırkını hemde diğer canlı ırklarının yaşamlarını etkileyecek olumsuz hareketlerde bulunabilmektedir, bu ne yazık ki günümüzde karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisidir.
Örnek vermek gerekirse, bir fabrika işleten kişi pis ve kirli atıklarını akarsulara akıtabilmektedir, fabrika bacalarına filtre takmadan havayı hunharca kirletebilmektedir, bu hem diğer insanların yaşamlarını riske attığını diğer insanların yaşam alanlarını katlettiğini hemde diğer canlıların hayatlarını zora sokacak davranışlar olarak saymak mümkündür.

Bir sorunun küresel yani tüm dünya insanlarını ilgilendiren bir niteliği var o zaman küresel bir sorundan söz etmek mümkündür.

Günümüzde küresel anlamda sayılan sorunların başında; Çevre kirliliği, hava kirliliği, küresel ısınma, savaş, kuraklık , kıtlık, Enerji kaynaklarının tükenmesi, yerüstü kaynaklarının tükenmesi gibi çeşitli sorunlar küresel niteliktedir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*