Düz Liseden Meslek Lisesine Geçiş Varmı, Başvuru Şartları

Soru ;

Merhaba arkadaşlar internette araştırdım ama bulamadım lütfen bana yardım edin düz lise okuyorum hiç bölümümden memnun değilim meslek lisesi bilgisayar programcılığına geçiş yapmak istiyorum düz liseden meslek lisesine geçiş varmı ? eğer varsa geçiş şartları nelerdir diploma notu yada puan mı aranıyor aranılan şartlar nelerdir, ben bilgisayarı çok iyi kullanıyorum şuan fen okuyorum lisede ama derslerden hiç birşey anlamıyorum hiç bölümümden memnun değilim geçiş yapmak istiyorum meslek lisesine bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Cevaplandı ;

Madde 11- Meslekî ve Teknik Orta Öğretim Okul/Kurumlarına Geçişler;

a) Farklı tür program uygulayan orta öğretim okul/kurumlarından meslekî ve teknik orta öğretim okul/kurumlarına geçişler için başvurular;

1) 9 uncu sınıf sonunda ve 10 uncu sınıfta başarısız olanlar, ders kesiminden itibaren yeni ders yılının ilk haftası içinde,

2) 10 uncu sınıf sonunda yapılacak geçiş başvuruları, telâfi eğitimi uygulanmak üzere ders kesimini takip eden hafta içinde kuruma yapılır.

b) 10 uncu sınıf sonunda nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıf haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları esas alınarak seçtikleri alan/dala ait okumadıkları teorik ve uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yoğunlaştırılmış olarak telâfi eğitimine alınırlar. Telâfi eğitiminin yapılabilmesi için en az sekiz öğrencinin başvuruda bulunması gerekir.Benimyazim.com Telâfi eğitiminin süresi yetiştirme programları ile ilgili esaslar çerçevesinde belirlenir.

Telâfi eğitimi programlarında öğrenci başarısını ölçme-değerlendirme ile devam-devamsızlık konularında, Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Telâfi eğitimine konu olan dersler ve yıl sonu notları 10 uncu sınıf Sınıf Geçme Defterlerine işlenir ve yıl sonu başarı ortalamaları yeniden belirlenir.

c) Telâfi eğitiminde, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarına ait haftalık ders çizelgeleri ile öğretim programları uygulanır. Telâfi eğitimi uygulama planları, çalışma takvimine göre ders öğretmenlerince yapılır. Eğitim yoğunlaştırılmış olarak cumartesi ve pazar günleri de dahil yaz tatilinde yapılır.

d) Telâfi eğitimi sonunda; tüm derslerden başarılı olanlar ile yıl sonu başarı ortalamasıyla doğrudan veya sorumlu olarak sınıf geçmeye hak kazananların 11 inci sınıfa kayıtları yapılır. Başarısız olanlar önceki okullarında ya da sınıf tekrarı yapmamış olmaları kaydıyla meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıflarında öğrenimlerine devam edebilirler.

e) Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının farklı programlarında ve alanlarında öğrenim gören öğrenciler 10 uncu sınıf sonunda alanlarını değiştirmek istediklerinde de bu Yönerge hükümleri uygulanır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

34 Kişi Yorum Yazdı.

  1. 11.sınıfta okulun başında nakil olurmu acaba

  2. Lise 1 de bütün liselerde bölüm seçmeden önce ortak dersler veriliyor, lise2 ye geçiş aşamasında olsaydı eğer o zaman geçiş mümkün olurdu, fakat liseyi bitirmek üzere o yüzden sanmıyorum olacağını, ancak mutlaka bir yolu yordamı da vardır illaki gidip lisede görevli müdür, müdür yardımcısı ile görüşün.

  3. Selam oglum için sorum olacaktı derslerine calışmıyor okur umuduyla düz liseye gönderdik ama bir yol kat edemedik meslek lisesine geçiş olurmu bilyorsun geç kaldık bir yol gösterirmisiniz bu arada lise 3 gecdi

  4. şu anda lgenel lisede 11.sınıfı okuyorum meslege geçiş yapabilirmiyim.

  5. arkadaslar düzde 11 e kadar okuyup 12 ye meslekiye geçiş oluyor mu

  6. arkadaşlar ben meslekide okuyorum 12 ye gectim fakat alttan dersim var düze geçiş yapabiliyomuyum ?

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*