P harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

Günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkan ve bazen acaba bu ne demek diye soru işaretleri oluşturan atasözlerinden bahsedeceğim bu yazıda değerli okurlar.

P harfi ile başlayan atasözleri ve atasözlerinin ne anlama geldikleri hakkında bilgilerden bahsedeceğim bu yazıda sizlere, p harfi ile başlayan atasözlerini tanıtacağım, halk arasında en çok kullanılan atasözlerini listeleyeceğim ancak, p harfi ile başlayan atasözlerinden sadece 1 tanesini burada yazacağım, sizlerin bildiği başka atasözü varsa lütfen bu yazının alt kısmında yer alan yorum alanından bizlerle paylaşın, atasözlerimizi, atalarımızdan kalan önemli özlü sözlerimizi korumak ve çocuklarımıza aktarmak için araştıran öğrenmek isteyen öğrencilerimiz için, çocuklar için bir kaynak olsun.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

P harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

Para parayı çeker : Parası çok olan kişi bu elinde olan parayı kullanarak farklı işler yapıp yeni paralar kazanabilir ve parasını çoğaltabilir.

Parayı veren düdüğü çalar : Para günlük hayatımız için ekonomi için önemlidir, para olduktan sonra herkes her istediği şeyi elde edebilir.

Paça ıslanmadan balık tutulmaz : Zahmet çekilmeden hiçbir güzel şey bizi bulmaz, bir şeyi elde etmek için önce zahmetine katlanmalıyız.

Papaz her gün pilav yemez : Bir işi bir kişiye hergün yaptırmaya çalışırsanız bir süre sonra o kişi bıkar ve işi yapmaz hale gelir.

Paranın yüzü sıcaktır : Bir kişiye iş yaptırmak için parayı göstermek o işi yaptırmada işin hızlanmasına neden olur, parayı gören kişi işi hemen yapar.

Paran ucuz olursa sen pahalı olursun:Çok alışveriş yapan, bol bahşiş veren kişi, parasından yararlananlardan büyük saygı görür.
Para parayı çeker: Elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır.
Parası ucuz olanın kendisi kıymetli olur: Parasını esirgemeyen, eli açık kimseyi herkes el üstünde tutar.
Parayı veren düdüğü çalar: Parasını veren kimse, istediği şeyi elde eder.
Parayı zaptetmek deliyi zaptetmeden zor: Elindeki parayı çarçur etmeyip tutmasını bilmek, herkesin yapamayacağı zor bir iştir.
Pazarda herkes ambarındaki unu kadar konuşur: Bir kimse, maddi alanda olsun, manevi alanda olsun, yeteneğinin ölçüsünü bilmeli, sınırı aşan davranışlarda bulunmamalıdır.
Pazar, ilk pazardır: Satılacak mala ilkin kaç paraya istekli çıkmışsa en yüksek fiyat odur. Satıcı buna razı olmazsa daha sonra hiçbir istekli bu fiyatı vermez.
Pazar körsüz kalmaz: Kötü mal satılmaz sanmayın. Ona da iyiyi, kötüyü ayırt etmeyen alıcı bulunur.
Pekmezi küpten, kadını kökten al: Yiyeceğin şeyin temiz bir kapta bulunanını alman gerektiği gibi eşin olacak kadının da temiz ve soylu bir aileden olmasına dikkat et.
Pek yaş olma, sıkılırsın; pek de kuru olma, kırılırsın: Çok uysal olursan ezilirsin. Hep dik başlı olursan yalnız kalır, herkesi karşında bulursun. Hüner, gerektiğinde uysal, gerektiğinde sert olmayı bilmektir.
Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir: Bir işin sonunun nasıl olacağı şimdiki gidişinden belli olur.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

3 Kişi Yorum Yazdı.

  1. yeni atasözleri ve anlamları eklenmiştir.

  2. 2 tane kimin neyine afedersiniz aşkitoşlar

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*