Ülkeler arasında hangi tür ekonomik alışverişler gerçekleştirilmektedir

Ülkeler arasında hangi tür ekonomik alışverişler gerçekleştirilmektedir?

Geniş bir perspektifden baktığımızda her bir ülke bazı konularda uzmanlık sağlamış, bazı doğal kaynaklarını ve coğrafi yapısını iyi kullanarak burada ürettiği malzemeleri doğal kaynak ve verimsiz topraklarda yaşayan ülkelere pazarlamaktadır. Mesela ülkemizde oldukça fazla üretilen meyve ve sebze gibi ürünler çeşitli avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Ülkeler kendi içlerinde hangi üründe başarılı oluyorlarsa, doğal yetişen gıdalar olabilir, sanayi olabilir, buralardan hangi pazarlanabilir ürünleri çıkartıyorlarsa eğer o ürünleri uluslararası pazarda tüketicisiyle buluşturabilmektedir.

Bu ürünlerin satışı ile ilgili bir sınır yoktur, en çok petrolü günümüzde Nijerya’dan çıkmaktadır, burada çıkarılan günlük 1.02 milyon varil yakıt Amerika’ya ihraç edilmektedir.

Bunun gibi ülkeler yeraltı kaynakları olabilir, yerüstü kaynakları olabilir çeşitli kendi ürettikleri markaları olabilir bunları farklı ülkelerde pazar haline getirerek satışını yapabilir.

Bu bakımdan ülkeler sürekli birbirlerine muhtaç durumdadırlar, bir ülkenin ürettiği bir ürün diğer ülkelerde olmayabilir bu yüzden o ülkeden satın alınması yani ithal edilmesi gerekir, bu yüzden farklı ülkelerle ilişkileri her zaman güçlü tutmalı ve dış ilişkilerde yapıcı olmak gerekir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. okuduklarım arasında en anlamlı ve en güzel bu idi.Çooooooookkkkkkkkkk ttttteeeeeşekürler

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*