2013 Üniversite Tercihlerde Taban Puanlar Düşecek mi ? Düşer mi ?

osym dgs sinavi2013 Üniversite Tercihlerde Puanlar düşecek mi ? Düşer mi ?, puanlar çıkar mı, yorumlar, tercih yapacakların yorumları, üniversite tercih yapan arkadaşlar, yorum sayfası,

Tercih dönemi git gide yaklaşıyor,  üniversite sınavına girmiş olan ve tercih gününü sabırsızlıkla bekleyenler için bu başlık altından tercih puanları hakkında hem bilgilendirmek hemde sizlerin yorumlarını almak istedik.

Puanlar düşer mi ? Her tercih öncesi çok merak edilen sorulardan olan üniversite tercih puanlarının ne olacağı konusunda fikirlerinize bu başlık altından yer vermek istedik.

Üniversite tercihlerinde puanlar bazen düşebiliyor, yani buna örnek olarak geçmiş yıllarda diyelim ki işletme bölümü 310 puanla öğrenci almışsa, önümüzdeki yani 2013 yılı üniversite tercihleri için hangi puanla alım yapacağı bilinmez, sadece adaylar tercihlerini yaparken geçmiş yıllarda alım yapılan değerleri göz önüne alırlar, puanların düşmesi de aslında önceki yıllarda alım yapılan rakamlarla ilgilidir.

2013 yılı için konuşacak olursak, bunu kimse bilemez, yani düşebilir de çıkabilir de, ancak benim şahsi fikrim, ilk tercihlerde tamamen kendi istediğiniz bölümlere tercih yapın, yani gerçekten okumak istediğiniz bölümleri yazın, puanım yetiyor diye yazmayın, çünkü eğer illa üniversiteye gitmek istiyorsanız ek tercihlerde puanınızdan çok çok düşük olan bölümleri yazarak üniversiteye yerleşme imkanınız bulunuyor.

Üniversite tercihleri yapılırken en çok yanlış yapılan şeydir, bir kişi bilgisayarı seviyorsa onunla ilgili bölümü okuması gerekir, bilgisayar ve internet ile ilgili uğraşmayı seven ve zevk alan birisi, kalkıp da kooperatifcilik bölümü okursa o zaman işte sorun ortaya çıkıyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi arkadaşlar, ilk öncelikle 30 tercih hakkınız varsa, ilk 15 ine kendi istediğiniz bölümleri yazın, ardından yavaş yavaş eğer illa üniversiteye bu yıl girmek zorundaysanız puanınızdan daha aşağılarda yer alan bölümlere tercih yapabilirsiniz.

Sizler de bu konuyla ilgili sormak istediklerinizi, merak ettiklerinizi bu konu altından bana sorabilir ve paylaşmak istediklerinizi diğer üniversiteye tercih yapacak adaylarla paylaşabilirsiniz.

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

7 Kişi Yorum Yazdı.

  1. ben ilk tercihlerden birsey yapmadım mülkatlara girdim gecemedim. sadece ygsden tercih edeceğimiz bölümler oluyormu acaba ?

  2. Merhaba ek yerleştirmelerde ikinci öğretimi seçenler bşarı sırasını dikkate almalımı?yoksa sadece puanlamı tercih yapmalı?.

  3. wala puanlar düşer mi çıkar mı bunu kimse bilemez ? puanın kaç imran

  4. walla benim işim kaldı ek tercihlere ama bilmiyorum puanlar inermi inmezmi bu çok merak ediyorum bu biraz açıklarsanız çok sewinirim

  5. mf3 sıralamam 21bin, son tercihim 26binlik yere kesin yerleşirim değil mi ?

  6. yağmur,

    düşüş yada yükseliş olmasını, yine bizim gibi üniversiteye girmek isteyen adayların yapacağı tercihlerin sonunda belli olacağını bildiğimiz için, bu yüzden ne söylesek yanlış olur gibi geliyor bana ?

  7. ben iç mimarlık bölümü istiyorum ama tm yim. Tm bölümünden alanda iki devlet ünv var . akdeniz ünv geçen sene 47 binle kapatmış. bu senede lys 1 sınavı oldukça zordu. yani demek istediğim tm 1 sayısal ağırlıklı olması bu sene tm 1 puanıyla öğrenci alan ünv taban puanlarında belirgin bir düşüş olur mu çok merak ediyorum?

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*