Adalı Halil Pehlivan Kimdir, Hayatı Kısaca

adalı halil kimdir kısaca hayatı

adalı halil kimdir kısaca hayatı

Adalı Halil Pehlivan Kimdir, Hayatı Kısaca,

Adalı Halil Kimdir

 

1871-1927

Ünlü Türk güreşçilerindendir. Edirne’nin Kilise köyünde doğmuştur. Babası da pehlivandı ve Kara Mehmet namıyla ün kazanmıştır.

Kara mehmet, oğlunu da kendisi gibi bir pehlivan yetiştirmek istemiş, bunun için çalışmalara küçük yaşında başlatmıştır. Babası, Adalı Halil’e kendi bildiklerini bütünüyle öğrettikten sonra, daha iyi bir biçimde yetişmesi amacıyla o günlerin büyük güreşçisi Kel Aliço’nun yanına çırak vermiş ve Adalı Halil böylelikle güreşi ve inceliklerini iyi ustaların yanında yetişerek öğrenmiştir.

Bu bilgisi ve acı kuvveti dolayısıyla dünyanın en iyi güreşçisi diye bilinen Koca Yusuf ayarı bir pehlivan sayılmıştır. 1.98 m. boyunda ve 150 kilo ağırlığındaydı.

Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde üne erdikten sonra Avruoa’ya, oradan da Amerika’ya geçmiş ve çeşitli ünlü pehlivanlarla güreş tutmuştur.

Karşısına çıkarılan bütün rakiplerini yenmiştir. Bu yüzden “Türk aslanı “adıyla anılmıştır. Amerika’da tuttuğu bir güreşte acı kuvvetini göstermek için altına altığı rakibinin kaburga kemiklerini kırmış, bu duruma hıslanan seyirciler tarafından linç edilme tehlikesiyle karşılaşmıştır.

Avrupa ve Amerika gezilerinden sonra anayurda dönmüş, 18 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını kimseye vermemiştir.

Öldüğünde, Edirne’deki Kasımpaşa camii önündeki mezarlığa gömülmüştür. Geleneğe göre her yıl Kırkpınar güreşlerinin başlamasından önce, Adalı Halil’in bu mezarı önüne gidilir, ziyaret edilir ve tören yapılır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*