Adilcevaz Hakkında Bilgi

Doğu Anadolu’da Bitlis ilinin bir ilçe merkrezi. Eski adı Ercige’ydi. Yüz ölçümü 568 km2. Kasaba güney rüzgarlarına açıktır. Van gölünden bir kilometre kadar içeridedir.

Göl kıyısındaki küçük bir iskele ulaşımı sağlar. İl merkezi 80km lik bir yolla bağlıdır. Sayısız tarihsel eser kalıntıları şehrin değerini ortaya koyar. İlk kuruluşunun Urartu Türklerine kadar vardığı sanılmaktadır.

Şehri çevreleyen surlar zamanla yıkılmıştır. Arada ayakta kalan tek tarih anıtı Selçuklulardan bir cami yıkıntısıdır. Camiinin XI. yüzyıl sonunda Adilcevaz’ı alan Selçuk hükümdarı Tuğrul Bey tarafından yaptırıldığı sanılıyor. Kalenin ayakta kalan surlarında Bizanslılara ve Selçuklulara ait türlü kitabelere rastlanır.

İlçenin kuzey yönü dağlıktır ve Süphan dağına bakar.ç Buralardan sonra bölge Van gölüne doğru hafif bir iniş yapar, yer yer engebelidir. Batı yönü seyrek ormanlıktır, akarsuları yok denecek kadar azdır. Toprak verimsizdir, kayısı, ceviz ve daha çok hayvan yetiştirimiyle (koyun, keçi, sığır) uğraşılır.

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*