Ahtapotlar hakkında bilgi

ahtapot

ahtapot

Ahtapotlar hakkında bilgi, ahtapotlar nerede yaşar, ahtapot nereden çıkarılır, ahtapot eti yenir mi?, ahtapot eti helal mi,

Yumuşakçaların kafadanbacaklılar sınıfından bir deniz hayvanı. Ağız çevresinde bulunan sekiz kuvvetli kolun yardımıyla hareket ederler. Her kolda iki sıra vantuz vardır. Bunların yardımıyla avlarını yakalar ve taşlara tırmanırlar. Vücudu yuvarlakça, baş üstte ağız papağan gagası biçimindedir. Gözleri iri ve kuvvetlidir.Kaya kovuklarında pusu kurarak balık, ıstakoz, yengeç gibi deniz hayvanlarını avlar. Avını tükrükbezlerinin salgıladığı bir zehirle öldürür ve papağan gagasını andıran çeneleriyle parçalar.

ahtapot

ahtapot

Midye ve istiridyelerin kabuklarını açıp arasına bir taş sıkıştırarak tekrar kapanmasına engel olur ve kabuğun içindeki hayvanı kolayca yer.Akdeniz ülkelerinde ve memeleketimizde bütün balık pazarlarında satılır.Ahtapotların 5cm’den 9 metreye kadar değişen ellil kadar türü vardır.Vücutları erguvan kırmızısı, kahverengi yad a siyah kül rengi lekelidir. Boyları 50 cm. kadardır. Ağırlıkları 25 kg’ı bulur.

Ahtapotlar deri altında bulunan renk hücreleri (kromotoforlar) yardımıyla renklerini çevrelerine uydururlar.

Ahtapot Nerede Avlanır?

Ayvalık kıyılarında çok avlanır. Çarpma, zıpkın ya da bir kanca ile avlanabilirler. Marmara denizinde ve İstanbul boğazında daha seyrek bulunur, eti yenmektedir.

Ahtapotlar Nerede Yaşar ?

Okyanuslarda, Akdeniz ve Ege denizinin kayalık kıyılarında yaşar.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*