Akdeniz İklimi Hakkında Kısaca Bilgi, Özellikleri Konu Özeti

akdeniz iklimiAkdeniz İklimi Hakkında Kısaca Bilgi, Özellikleri Konu Özeti, ansiklopedik bilgi, ödev araştırması,

Subtropukal kuşakta kıtaların batı kıyılarının iklimi 30° – 40° enlemleri arasında kıtaların batı kıyıları; Akdeniz çevresi, Kaliforniya kıyıları, Şili’nin orta bölümü, Güney Afrika’da Kap bölgesinde, Avustralya’nın Güneybatısında görülür.

Yıllık sıcaklık ortalaması 20 °C ye yakındır. Yazlar çok sıcak (28° – 30°C), kışlar ılık (8° – 10°C) geçer.

Yıllık yağış miktarı 750 – 1000 mm arasındadır (Bazı yerlerde yerşekillerinin engebeli oluşu – dağların uzanışı etkisi ile 1500 mm yi geçer).

Yağışların % 50 den fazlası kışın düşer. Yaz mevsimi çok kuraktır; yıllık yağışın % 3 – 5 i hatta bazen % 1 i yaz mevsiminde düşer. Yazın sıcaklığının çok yüksek olması buharlaşmanın yüksek olmasına yol açar; bu yüzden kuraklık belirginleşir.

Bu yağış rejimi ile diğer iklim tiplerine ters düşen bir iklim tipidir.

Bitki örtüsü maki’dir. kısa boylu ağaç ve çalılardan oluşan bu bitkiler her mevsim yeşildirler. Zeytin, zakkum, defne, kekik, lavanta, lübnan sediri ve bazı meşe türleri bu iklim tipinde görülen başlıca bitki türleridir. Yapraklarının küçük, parlak tüylerle kaplı veya mumlu, küçük gözenekli oluşu yaz kuraklığına dayanıklı olmalarını sağlar. Bitki örtüsü diğer iklim tiplerinin aksine yaz mevsiminde kuraklık etkisiyle durgun dönem yaşarken, ılık – nemli kış mevsiminde ise gelişme dönemini yaşar.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*