Avrupa Hun Devleti Hakkında Bilgi, Kısaca Özet

Avrupa Hun Devleti Hakkında Bilgi, Kısaca Özet, konu anlatımı, ödev araştırması, detaylı bilgi,

AVRUPA HUN DEVLETİ
* Batıya yönelen Hunlar iki kol halinde hare¬ket etmişlerdir. Bunlardan biri Roma topraklarına girerken diğeri Anadolu’ya yönelmiştir.
* Avrupa’da kurulan Hun Devleti’nin ilk hükümdarı Balamir’dir.
* En parlak dönemleri Atilla zamanıdır. Çeşitli tarihlerde Balkanlar üzerine seferler düzenlenerek Bizans topraklarına girilmiş, yapılan anlaşma ile bu devlet vergiye bağlanmıştır. Margus Barışı, Bizans ile yapılan en önemli anlaşmalardan biridir. Bizanstan sonra Batı Roma üzerine saldırıya geçilmiştir.

* 451’de Batı Roma üzerine sefer düzenleyen fakat bir sonuç alamayan Attilla, 452’de yeniden Batı Roma üzerine yürümüş fakat belirli şartlarının kabul edilmesiyle Roma’ya saldırmaktan vazgeçmiştir.
* Atilla’nın ölümüyle iç karışıklıklardan dolayı zayıflayan Avrupa Hun Devleti, bağlı toplulukların ve Bizans’ın saldırıya geçmeleri sonucunda yıkılmıştır.

YORUM: Kavimler göçüne neden olan ve Avrupa dax güçlü bir devlet kuran Hunlar ve daha sonra bölgeye göç eden belirli Türk toplulukları, özellikle göçlerin azalması ve anayurtla bağlantılarının kesil¬mesiyle birlikte yerli topluluklarla kaynaşıp kaybol¬muşlardır. Bu durum Türklerin varlığını sürdürmelerin¬de siyasi hakimiyetin yanında kültürel varlığın devamının da büyük etken olduğunu göstermektedir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

8 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Teşekkür

  2. Teşekkürler

  3. bencede en kısa buydu bende beğendim umarım sizde beğenirsiniz 😀

  4. arkadaşlar çok güzel en kıssada bu ben çok begendim umarım sizde begenirsiniz 😀

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*