Baraj Gölleri Nelerdir, Nasıl Oluşmuştur, İsimleri

baraj gölleriBaraj Gölleri Nelerdir, Nasıl Oluşmuştur, İsimleri

Ülkemizde baraj gölü nerede vardır ? ve isimleri nelerdir kaç adet baraj gölü bulunmaktadır bu gibi bilgileri yazının ilerleyen bölümlerinde inceyeceğiz ancak öncesinde, baraj gölleri nedir ? Nasıl oluşmuştur bunun cevabını vermek istiyorum.
Baraj Gölleri nasıl oluşmuştur, Akarsuların vadilerine yapılan barajların geri kısmında suların birikmesiyle oluşan göllere baraj gölleri adı verilmektedir.
Bu göller yapay göldür, genellikle elektrik enerjisi kullanma, içme ve sulama suyu olarak değerlendirme amacıyla yapılan göllerdir.
Ülkemizde akarsuların üzerindeki baraj gölleri yeterli değildir, akarsuların özellikleri ve taşıdığı su dikkate alındığında akarsular üzerinde daha çok baraj yapılabilir.
Ülke olarak bu durum bizi yakından ilgilendirmektedir, akarsuların özellikleri oldukça iyi durumda olup, daha çok baraja ihtiyacımız vardır.
Ülkemizdeki baraj gölleri , Fırat ve Dicle üzerinde çokca yer almaktadır.
Baraj Gölleri; Atatürk, Keban, Karakaya, Hasan Polatkan, Firfanlı, Seyhan, Demirköprü başta olarak 100 den daha fazla baraj gölü olduğu bilinmektedir.
Ülkemizde büyük baraj gölleri elektrik enerjisi üretmek ve sulama suyu sağlamak amacıyla kullanılır, ayrıca bazı baraj gölleri ise büyük şehirlere içme suyu sağlamaktadır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*