Bilimsel Araştırma Yöntemleri Basamakları Nelerdir?

bilimsel araştırma yöntemleri basamakları

bilimsel araştırma yöntemleri basamakları

Bir konu hakkında detaylı bir şekilde bilimsel araştırma yaparken izlememiz gereken bazı önemli çizgiler ve dikkate almamız gereken önemli yöntemler vardır, işte bu yöntem ve kurallara uygun araştırma yapmamız bize bilimsel bir araştırma oluşturmamız için büyük katkı sağlayacaktır, önemli bilim adamları da bu bilimsel araştırma yöntemlerinin basamaklarını kullanarak araştırmalarını tamamlamışlardır.

Bilimsel Araştırma Yöntemleri Basamakları

1-Araştırma Konusunun Belirlenmesi

Herşeyden önce hangi konu hakkında araştırma yapacağız bunu belirlememiz gerekiyor, sizlere faydalı olması açısından [ Farklı sunum konuları ] ‘na göz atabilirsiniz.

2-Araştırma Konusunu Seçme Nedeni

Araştırma konusunu neden seçtiğinizi kısaca açıklamanız gerekiyor.

3-Araştırma Konusu ile ilgili Verilerin Toplanması

Araştırma yapacağınız konu başlığı ile ilgili çeşitli kaynaklardan elde edeceğiniz verileri, kendi fikirleriniz ve düşüncelerinizle güzelce yoğurup, kelimelere dökmeniz gerekiyor.

4-Toplanan Verilerin Değerlendirilmesi

Çeşitli kaynakları kullanarak elde ettiğimiz verileri güzel bir şekilde değerlendirmemiz ve yazıya dökmemiz gerekiyor. Açıklamada bulunacağımız konu ile ilgili elde edilen verileri sıralayıp yazmalıyız.

5-Metin Düzenlenmesi

Hangi kaynaklardan hangi bilgileri aldıysak onları dipnot şeklinde içeriğimize eklemeliyiz, araştırma konumuz ile ilgili görseller bularak gerekli yerlere yerleştirebiliriz.

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*