• Anasayfa
 • >
 • >
 • Birinci öğretim ve aöf harç paraları kaldırıldı, ikinci öğretim harçları neden kaldırılmadı ?

Birinci öğretim ve aöf harç paraları kaldırıldı, ikinci öğretim harçları neden kaldırılmadı ?

Aylardan beri milyonlarca üniversite öğrencisinin merakla beklediği harç paralarının kaldırılması ile ilgili bugün Hükümet sözcüsü Bülent arınç bir açıklama yaptı, Bülent arınç’ın yapmış olduğu açıklamada birinci öğretim harç paraları ve aöf harç paraları kaldırıldığına dair açıklama yaptı.

Bülent Arınç’ın Harçların Kaldırılması ile ilgili açıklamasıÖncelikle haberi sizlerle aktardım şimdi kendi yorumumu sizlerle paylaşmak istiyorum, benim şahsi görüşüm ikinci öğretim okuyan bir öğrenci olarak bunları yazıyorum, açıköğretim (aöf) den harç paralarının alınmaması güzel olmuş öncelikle onu söylemek istiyorum, ardından birinci öğretimlere madem harçlar kalkıyor zaten birinci öğretimlerin ödediği paralar çok fazla değil maximum 200 civarıdır ben tek dönemli 390 ikinci dönem yine 390 yıllık 780 TL yıllık harç parası ödüyorum.

Bu yazıyı okuyan arkadaşlar sizce bu adil bir durum mudur ? ben demiyorum ki ikinci öğretim okuyanların harçları da tamamen kaldırılsın böyle bir durum düşünülemez çünkü ikinci öğretim puanları 5,10 puan daha düşük oluyor, bu yüzden biraz olsun indirime gidilebilirdi, indirime gidilmeliydi ki bu kadar ikinci öğretim okuyan öğrencilerin tepkisini alıp, onları karşısına almamalıydı devlet. Bu konuda bence yanlış yapıldı.

Aöf ve birinci öğretimlerden harç parasının alınmaması ülkemizde parasız eğitimin egemen olmasına sevindim bir ikinci öğretim okuyan öğrenci olarak ancak, ikinci öğretim okuyan öğrencilere de üvey evlat muamelesi yapılması beni çok üzdü. Tekrar açıklama yapmak istiyorum tamamen kalkmasını istemiyoruz ikinci öğretim okuyanlar, yıllık 800 ise 500 olsun, 500 ise 300 olsun bunu hayal etmiştik. Fakat olmadı, eskilerden beri gelen bir laf vardır, ne diyelim büyüklerimiz böyle uygun görmüş demekten başka bir şey düşmüyor bize !

İkinci öğretim okuyan arkadaşlar tepkinizi göstermek için TIKLAYIN yorumuzu yazın ..

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

192 Kişi Yorum Yazdı.

1 6 7 8
 1. ikinci öğretim harçlrınında kaldırılmasını tayyip babamdan arz ediyrm.başkası yapmaz zaten…

 2. Biz ikinci öğretim okuyoruz diye para alınması saçma değil mi biz öğrenci

  bizimde kaldırılmasını istiyoruz ve yetkilerlerden arz ediyoruz

 3. bu ne adetletsizlik ya bizde öğrenci değilmiyiz ne sıkıntılarla okuyoruz tabi umrunuzda değil nasıl olsa cebinizden çıkmyor normal öğretim okuyan öğrencilerle bizim ne farkımız var böyle ayrıcalık yapıyorsunuz böyle ayrıcalık yapmayın 2. öğretim harç paraları kaldırılsın okumamıza engel olmayın

 4. Gsf müzik 962 lira dönem başı harç olurmu yav kalkmsınıda geçtim el insaf azcık düşürseler verdiği 300 lira geri ödemeli burs gelde çık işin içindn

 5. ya evimizin kirasını ödeyemiyoruz 450 milyon bir de 400 milyon harç parası mı verecez bu maddi durumu iyi olmayanlar nasıl ödeyecek yarım dönem için niye para ödeyeyim ben

 6. Bu duruma tepki çekilmeli ve ikinci öğretimlerin harölerıda kaldırılmalı.Bu ceza gibi bir şey.Halbuki ikinci öğrenim gören bir çocuğun şartları daha zor.

 7. çok zenginiz ya zaten herkesin derdi bizimle ayrım yapılması çok saçma!

 8. ikinci öğretimm de olsa bizde öğrenciyizz neden böyle bi ayrımmm

 9. ya böle bir durum yani gece harcının kalkmaması cok sacma gece de ki ögrencinin babası da aynı işi görüyor 1. ögretimde ki ögrenci bile htta ögrencilerin bir cogu maddi yönden calısması için 2, ögretimi seciyor hiç olmaz ise gündüz harcı 119 li ra ödeyelim yetkililere duyrulur

 10. Sanki ikinci ogretimi okuyanlar cok zengin ve.cogunluk ikinci ogreyimlere normal devlet bursuda gelmiyor mecburiytten Geri odemeli bursu aldim hem o kadar harc yatiralim hemde ustune devlete borclu olalim olmaz boyle abicim son verin artik buna bizde ogrenciyiz sirf harc oduyoruz bazi yerlerde birinci ogretimlerde cok ogrenci yok ikinci ogretimlerde var hatta bazi yerlerde ikinci ogrtimin puani daha yuksek ve ikinci ogretimlerin hocasi daha zor sorular sorar ne yani bizi alttan almaya zorlicaklar donem uzatmaya zorlasinlar daha fazla harc mi odeyelim Bu devletin duzgun bi is yaptigini hic gormedim zaten.

 11. Bende ikinci ogretimim ve bu harc konusundan cok sikayetciyim 385 tle donem basi odeniliyo bu kadar paraya ne gerek var tamamiylen kaldirilmazsa bile en azindan biraz dusse iyi olur aksam okula gidiyoruz bu bizim icin zor oluyo zaten ve cok masrafi da oluyor bide harc parasi fazla olunca yillik 2 3 mlyr civri gidiyor.

 12. Parasız eğitim dediler üvey evlat muamelesi yaptılar bize, yıllık 1200 tl harç ödüyorum madem kaldırmıyorsun bari biraz indirim yap yarıya indir nerde adalet nerde eşitlik.Bütün bu ikinci öğretimleri karşısına alan devlet saçma işler yapmayı bırakın artık adam olun.

 13. bende okuyorum ilk dönem 390 2 dönem 390 cok fazla yarıyarı olsa okurdum babam vefat etti ve ben ailenin tek cocugum nasıl okuyacagım ben

 14. bu devlet bir yenilik yapınca eline yüzüne bulaştırmadan yapamıyor galiba …..tamam harçları kaldırması iyi bişi ama bütün öğrencileri kapsaması lazımdı.en azından 2. öğretimlere 100de 50 indirim yapabilirdi bence …bu haksızlığı şiddetle kınıyorum.

 15. Biz ikinci öğretim okuyoruz diye para alınması saçma değil mi biz öğrenci değilmiyiz yani bizimde kaldırılmasını istiyoruz ve yetkilerlerden arz ediyoruz. Gereğini yapılmasını istiyoruz.

 16. Ben ikinci öğretimi sadece puanım yetmediği için değil, hem çalışıp hem de okuyabilmek için yazdım. Birinci öğretim kaldırıldı iyi hoş fakat ikinci öğretimlere de kesinlikle bir kolaylık sağlanmalı. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı davranılmamalı, sonuçta öğrenci öğrencidir.

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*