Çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerinde etkisi

Çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerinde nasıl bir etkisi vardır

Çevrenin kirli olması canlılar üzerinde de pek çok olumsuz etki oluşturmakta ve bu etki insan sağlığına ciddi derecede zararlar vermektedir.

Teknolojinin gelişmesi insanların yaşamında büyük kolaylıklar sağlamış, dünyayı büyük bir alan olmaktan çıkartıp bir köy haline getirmiştir, küreselleşme sağlanmıştır.

Dünya’nın bir köy haline gelmesi şüphesiz teknolojinin gelişmesi ile mümkün olmuştur, teknoloji gelişmiş ve internet denilen network sayesinde anında dünyanın bir ucundaki bilgiye ve görüntüye ulaşma imkanı sağlamıştır. Yine internet ve uydu sayesinde binlerce kilometre ötede bir uçağı kontrol edip istenilen konumda uçması sağlanmıştır.

Bu gelişmelerin hepsi teknoloji ile mümkün olmuştur, teknolojinin gelişmesi pek çok güzelliği getirmiş bunun yanında da çevre kirliliğini de yine beraberinde getirmiştir.

Fabrikaların seri üretime geçmesi ile bacalarından çıkardıkları zararlı gazlar gökyüzüne karışmış ve yağmur ile tekrar toprağa asit yağmuru şeklinde yağarak toprağın verimini düşürmüştür, milyonlarca aracın egzosundan çıkan zararlı gazlar hava kirliliğini artırmıştır, akciğerlerimiz olan ormanların fabrika kurulmak üzere kesilmesi de yine farklı bir çevre kirliliği sebebidir.

Çevre kirliliği insanların yaşamında büyük sorunlar oluşturmaktadır, kirlenen havada nefes almak zor hale gelir, solunum yollarına bağlı rahatsızlıklar baş gösterebilir bunun yanında çevre kirliliği ile ishal, kolera gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkması muhtemel bir sonuçtur.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*