• Anasayfa
  • >
  • >
  • Cisme uygulanan kuvveti etkisiz hale getirmek için ikinci kuvvet nasıl olmalıdır?

Cisme uygulanan kuvveti etkisiz hale getirmek için ikinci kuvvet nasıl olmalıdır?

Bir cisme uygulanan kuvveti etkisiz hale getirmek için cisme uygulanması gereken ikinci kuvvet nasıl olmalıdır?

Hareket halindeki bir cismin uygulanan kuvvetini etkisiz hale getirmek için yapılması gereken tekrar kuvvet uygulamaktır, ancak uygulanacak olan bu kuvvetin şiddeti çok büyük önem taşımaktadır. Eğer uygulanan kuvvet çok fazla olursa cisim bu sefer ters yani zıt yönde hareket edecektir. Ancak uygulanan kuvvet cisme ilk uygulanan kuvvet kadar olursa ancak cismin hareketi duracaktır.

Fakat bu özellik cisme göre farklılık gösterebilir, örneğin bir bilyeyi ele alalım, yerde düz bir zeminde üzerinde duran bir bilye olsun bu, şimdi bu bilyeye 10x kuvvet uygulayalım, bilye yuvarlanmaya başlayacak ve gittikçe bu üzerindeki uygulanan kuvvetin etkisini kaybedecektir. Şimdi aradan belli bir zaman geçtikten sonra yani 10x uygulanan kuvvetin etkisi 4x e indiği zaman biz tekrar 10x lik zıt yönde bir kuvvet uygularsak cisim bu sefer ters yönde hareket etmeye başlayacaktır. Yani buradan varacağımız sonuç aslında bu cisme göre farklılık gösterir.

Ancak ilk olarak cismi hareketsiz kılmak yani ilk kuvvetin etkisini ortadan kaldırmak için cisme zıt yönde kuvvet uygulamamız gerekir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. teşekkürler türkiye süpersiniz bu siteye bayılıyorum ya tüm ödevlerimin cevabı farklı şekilde var öğretmenim çok seviyor

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*