• Anasayfa
  • >
  • >
  • Çocuk gelişimi bölümü mezunlarına aöf lisans tamamlama hakkı

Çocuk gelişimi bölümü mezunlarına aöf lisans tamamlama hakkı

AÖF LİSANS TAMAMLAMA HAKKIMIZI İSTİYORUZ..

1-Bizler değişik üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarının Çocuk Gelişimi Bölümü ön Lisans mezunlarıyız. Bizim durumumuzda Türkiye’de yaklaşık 2.000 kişi var. Ek’te tespit edebildiğimiz bir kısmını ad-soyad ve TC Kimlik numaraları ile liste halinde sunuyoruz.

2- Açık Öğretim Fakültesinin diğer bölümleri, kendi bölümleri ile ilgisi olmayan Tekstil Bölümü, Kamu Yönetimi, Su Ürünleri Bölümü, İşletme Bölümü, Sağlık Bölümü, Muhasebe Bölümü, Turizm Bölümü gibi bölümlere lisans tamamlatırken bizim durumumuzdaki Çocuk Gelişimi Bölümü mezunlarına bu hak tanınmıyor.

3-Çocuk gelişimcilerinin sadece 1990-1995 yıllarından önce mezun olup da kadrolu öğretmenlik yapanlara Açık öğretim Fakültesinin Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans tamamlama programına bu hak tanınıyor. Bu yüzden bu tarihten sonra mezun olan bizler bu haktan yararlanamıyoruz.

4-Bizler, Meslek Yüksek Okullarının Çocuk Gelişimi Bölümü ön Lisans mezunları olarak lisansımızı tamamlayıp öğretmenlik mesleğimizi en güzel şekilde devam ettirmek istiyoruz.

5- Bunun için, Açık öğretim Fakültesinin Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans programına sınavsız geçiş hakkı sağlanarak mağduriyetimizin giderilmesi gerekiyor.

6- Meslek Yüksek Okullarının Çocuk Gelişimi Bölümü ön Lisans öğrencilerinin yani bizlerin not transkripslerimize bakıldığında derslerimizin ortak olduğu görülecektir. Hatta almış olduğumuz dersler, AÖF okul öncesi öğretmenliği bölümünde okutulan derslerden fazladır.
Buna rağmen eksik olan derslerimizin tespit edilip bu derslerin verilerek lisans tamamlamamızın sağlanmasını istiyoruz.

7- Önceleri, DGS (Dikey Geçiş sınavı ) sınavı ile örgün öğretimde; çocuk gelişimi öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, ana okulu öğretmenliği gibi 4 yıllık bölümü bulunan üniversitelere gidip (kontenjanların çok az olmasına rağmen) lisans tamamlaya biliyorduk. Ama bu sene DGS sınavı kaldırıldı. Bizler hiçbir bölümden lisans tamamlayamıyoruz.

8-Ülkemizde eğitim seviyesinin yükseltilmesinden gençlere ve özellikle kız çocuklarına okuma imkanı çalışma imkanı verilmesinden bahsedilirken bizim durumumuzdaki yüksek okul mezunu kız çocuklarının söz konusu haklardan mahrum bırakılması ve birikimlerinin toplum dışına itilmesi kamu vicdanını rahatsız etmektedir.
Üstelik okuduğumuz süre içinde bizlerle beraber ailelerimiz de maddi manevi bir çok fedakarlık yaptılar. Bizler bu hak tanınmayarak onlar da mağdur edilmekteler. Aileler de dikkate alındığında on binlerce kişi mağdur olmaktadır.
Bizler uzun yıllardır bu işte çalışıyoruz . Bu çalışmalarımızla yeterliliğimizi kanıtlamış bulunuyoruz.
Diğer bölümlere tanınan bu hakkın Meslek Yüksek Okullarının Çocuk Gelişimi Bölümü Ön Lisans mezunlarına da tanınarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Bizi en cok sizler anlayabılırsınız bızler bayanız ve sizin desteginize ihtıyacımız var
09.112009

MYO ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ ÖN LİSANS MEZUNLARI
ADINA( Yaklaşık 2.000 kişi adına)

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

52 Kişi Yorum Yazdı.

  1. kesinlikle bu hakkın bizlerede verilmesini istemekteyiz.

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*