Dalga Aşındırma Şekilleri Nelerdir ?

Dalga Aşındırma Şekilleri Nelerdir ?, kısaca bilgi, konu özeti, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

DALGA AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ

1. Falez: Dağların kıyıya paralel olarak uzandığı ve kıyıdan itibaren yükseldiği yerlerde dalgaların kıyıda yapmış olduğu aşındırma sonucunda oluşan dik kıyılara falez veya yalıyar denir.

Dalgaların kıyılarda yapmış olduğu aşındırma sonucundaki boşluklar ağırlığı taşıyamayarak çökerler ve buna bağlı olarak falez adı verilen dik kıyılar ortaya çıkar. Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz ve Antalya bölümünde falezli kıyılar bulunmaktadır.

2. Kıyı Aşınım Düzlüğü: Dalgalar kıyıda yapmış olduğu aşındırma sonucunda ufalamış olduğu mater-yalleri açıklara taşıyarak kıyının düzleşmesine neden olur. Böylece kıyıda dar veya geniş bir aşınım düzlüğü oluşur. Aşınım süreci ne kadar fazla olursa aşınım düzlüğü de aynı oranda geniş olmaktadır.

3. Haliç: Gel – git’in etkisinin fazla olduğu bölgelerdeki akarsuların denize döküldüğü kıyılarda, akarsular taşıdığı malzemeyi kıyıda biriktirmeye çalışır. Fakat suların kabarmasına ve alçalmasına bağlı olarak bu malzemeler denizin iç kısımlarına taşınmak-ta ve deniz suları akarsuların içerisine doğru ilerlemektedir. Huni şeklindeki bu oluşumlara haliç denir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*