• Anasayfa
  • >
  • >
  • Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda yolunu şaşmış, Atasözünün anlamı

Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda yolunu şaşmış, Atasözünün anlamı

Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda yolunu şaşmış, Atasözünün anlamı nedir, açıklaması, atasözü ne anlama gelmektedir, atasözü hakkında bilgi,

Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda yolunu şaşmış ; atasözünde vurgulanmak istenen ana düşünce insanlara birşeyler sormak onların fikirlerini almak bizim yolumuzu çizmemizde yardımcı olacaktır, danışmadan kendi kafamıza göre iş yapmak, kimseyi dinlememek bizim yanlış şeyler yapmamıza ortam hazırlarken çoğu şeyi kaçırmamız anlamına gelmektedir.

“Sora sora bağdat bulunur” sözü ile arasında bir anlam ilişkisi bulunmaktadır. Buradaki düşünce ise, gideceğimiz yeri bilmiyorsak bile sorarak istediğimiz yere ulaşırız. Yukarıdaki atasözü ile yakından alakalıdır.

Sormak, danışmak hemen hemen her konuda bizden daha çok bilgi sahibi olan, işin ehli kişilerden bilgi almak fikir alışverişi yapmak bize herzaman kazandırır ve en zor işlerin altından bile kalkmamızı sağlar , ancak sormadan kendi başımıza iş yaparsak o vakit zorluklar içinde debelenip dururuz.

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*