• Anasayfa
  • >
  • >
  • Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir, Hayatı, Nereli ? Kaç Yaşında, Evli Mi ?

Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir, Hayatı, Nereli ? Kaç Yaşında, Evli Mi ?

ekmeleddin-ihsanogluEkmeleddin İhsanoğlu Kimdir, Hayatı, Nereli ? Kaç Yaşında, Evli Mi ?, hayatı ile ilgili kısaca bilgi,

Ekmeleddin ihsanoğlu yeni cumhurbaşkanı adayı, buna göre yapılan seçimlerde eğer ismi çıkarsa, yani millet cumhurbaşkanı Ekmeleddin ihsanoğlu olsun derse, yeni cumhurbaşkanımız olabilecek bir isim.

Ekmeleddin ihsanoğlu kimdir ? Hayatı

Evli ve 3 çocuk babası
Doğum : 1943
Doğum yeri : Kahire

Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri ile ilgili olarak birçok farklı dilde, kitapları bulunuyor.

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi bölümünden mezun olan İhsanoğlu, El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayatına başladı.

Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.

Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı.

1 Ocak 2005’te devraldığı İslam Konferansı Genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri oldu.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*