Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları nelerdir

Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları nelerdir,  Geçmişte yani dedelerimiz, ninelerimiz zamanında ve daha da eskiden hangi aydınlatma araçlarının kullanıldığı ile ilgili merak ettiklerinizi buradan bulabilirsiniz.

Ateşin bulunması ile birlikte aydınlanma dönemi başlamış olmuştur, aydınlanmada kullanılan ateş ilk öncelerden meşale şeklinde aydınlanmak için akşam saatlerinde kullanılmaktaydı.

Meşale ile birlikte insanların gece vakitlerinde ateşi taşıyabilmesini sağlamış oldu, artık yanan ateş taşınabilir hale gelmişti.

Tabi bu dönemler çok eskilerden, bize lazım olan dedelerimizin zamanında kullanılan aydınlanma araçlar, özellikle gaz lambasının çok fazla kullanıldığı söylenebilir, gaz lambası başta olmak üzere lüks lambası da o dönemlerde meşhur olduğu söylenebilir.

Lüks lambası

Lüks lambası

Lüks lambası, tüpün yanması  ile çalışan bir sisteme sahiptir, oldukça güzel ışık verir. Eskiden akşam oturmaları elektriğin olmadığı yerlerde bu şekilde yapılırmış.

Gece lambası niyetine de gaz lambası kullanılırmış, gaz lambasının da taşınabilir özelliğinden ve az yakmasından dolayı tercih edilmekteymiş.

Bakınız > Geçmişten günümüze hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*