Geçmişten günümüze hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır

gaz lambası

gaz lambası

Geçmişten günümüze hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır, İnsanlar yaşadıkları her dönemde gece karanlıkta da aydınlatmak ve işlerini karanlıkta dahi olsa kolayca halledebilmek istemişlerdir bu yüzden farklı cihazlar icad etmişler aydınlatacak, ışık yayacak farklı şeyler kullanmışlardır. Bu elektriğin bulunmasına kadar farklı şeyler kullanarak aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamışlar, elektrik bulunduktan sonra hemen hemen pek çok aydınlatma cihazı elektrik ile beslenmiş olup, diğerleri rafa kalkmıştır, çünkü elektrikli lamba daha pratik ve daha fazla ışık yayan bir alet olduğundan tercih edilmektedir.

Geçmişte günümüze aydınlatma araçları

Ateş

Ateş

Ateş  Geçmişte insanlar ateşin bulunmasıyla birlikte aydınlanma çağı başlamış oldu, gece karanlıkta ateş yakarak aydınlanıyorlardı. Ateşin bulunmasından önce insanlar gece karanlığını uyuyarak geçirmekteydiler.

 

meşale

meşale

Meşale ile birlikte ilk kez yanan ateş taşınabilir duruma geldi ve böylece insanlar, ışık kaynaklarını taşıyabiliyor, gecenin karanlığında yolculuk, av, gibi pek çok şeyi yapaibliyorlardı, ateş üzerinde pişirdikleri et yağlarının yandığını gören insanlar, odunun üstüne sardıkları hayvan derilerini hayvan yağının içine bandırarak meşaleyi elde ettiler, böylece ateş uzun sürece yanıyor ve çıkan gaz oduna göre daha az zehirliydi böylece kapalı alanlarda kullanma imkanı sağlamış oldu.

yağ lambası

yağ lambası

Yağ lambası ile insanlar kendi yaptıkları bir kabın içine yine kendi hayvan ve bitkilerden oluşturdukları yağları doldurarak ucuna hayvan kılından oluşan keçe ekleyip yaktılar, bunun uzun süreli yanması ışık kaynağı olarak kullanılıyordu ancak bir süre sonra kötü kokmasından dolayı çok fazla tercih edilmedi. Günümüzde kandil olarak bilinmektedir.

gaz lambası

gaz lambası

Gaz lambası, petrolün bulunmasıyla birlikte artık işler daha da kolaylaşmaya başladı, cam bir kavanoz şeklinde bir kabın üzerinde, minare şeklinde uzayan bir cam taktılar tabi bunun içinde cam kabın içine doğru giden bir keçe bulunuyordu, bu keçe yakıtı emerek en üste getiriyordu, buna birde ışığı artıran azaltan vida taktılar, artık bu cihazın kenarındaki ayar vidasıyla keçe daha çok yukarı çıkıyor ve ışık daha da çoğalıyordu, yaza daha da azalarak kısılabiliyordu.

ampul

ampul

Ampul, bunun bulunmasıyla işler artık daha da kolaylaşmış oldu, pahalı bir aydınlatma aracıydı ama çok pratik ve diğerlerine göre temiz bir aydınlatma aracıydı dolayısıyla kısa sürede yaygınlaştı ve kullanımı arttı. Ampulun bulunmasının ardından florasan lamba ve led lamba olmak üzere farklı lamba türleri de ortaya çıktı, günümüzde halen kullanılan ampul, florasan ve led lambalar tercih edilmektedir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

3 Kişi Yorum Yazdı.

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*