Geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler

Geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler nelerdir, yerleşmeyi ve nüfusun dağılışını etkileyen bazı faktörler vardır bu faktörlerin neticesinde insanlar bazı şartlara göre dağılırlar. Örneğin; tarıma uygunsuz olan bir arazide yaşayan insanlar tarıma daha elverişli yerlere göç ederler, coğrafi açıdan aşırı derecede dağlık bir arazide yaşayanlar daha düz yerlere ve sulak arazilerin yakınlarına tercih ederler.

 

yerleşmeyi etkileyen faktörler

yerleşmeyi etkileyen faktörler

Yerleşmeyi etkileyen faktörler 2 Ana başlık altında Doğal ve Beşeri faktörler olmak üzere ayrılır. Doğal faktörlere baktığımızda ; İklim, Bikti örtüsü, yer şekilleri, yer altı kaynakları, su kaynakları şeklinde ayrılmaktadır. Beşeri faktörler ise ; Sanayi, tarım, ulaşım, ticaret, iletişim ve haberleşme , teknoloji olarak ayrılmaktadır.

İnsanlar yaşayacakları yeri seçerken bu beşeri ve doğal faktörlerden mutlaka biri onların isteklerine cevap veriyor demektir, yani dolayısıyla bu faktörlerin insanların yaşamlarını etkileyen, göç etmelerini sağlayan veya yerleşim yerlerini değiştiren sebepler arasında sıralanabilir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*