Görme engelliler haftası ile ilgili yazı

Görme engelliler haftası ile ilgili yazı, körler haftası ile ilgili kısa yazı, kompozisyon,

Hiç 5 dakika da olsa gözlerinizi kapatıp onların dünyasını anlamaya çalıştınız mı? Bence herkes bir denemeli, belki o zaman onları anlamaya çalışarak daha düşünceli davranmaya başlayabiliriz. Öncelikle onların dünyasının sadece siyahtan ibaret olduğu düşüncesini unutmalıyız, emin olun ki hayal dünyaları daha zengindir. Fakat biz onların hayallerinin yetmediği yerde renkleri olmalıyız. Onlar bu dünya da her gün bir sürü zorlukla karşılaşmaktadırlar, ne kadar görme engelliler için kaldırımdaki sarı şeritler, sinemalarda artık sesli anlatımın bulunması, kendilerine özel yazıları bulunsa da hala bunların öznelliğinin farkında olmadan dünyalarına bir engel de biz katıyoruz. Örneğin onlar için yapılmış olan kaldırımdaki sarı çizgilere arabalar park ediyoruz, zor durumda olduklarını ya da tehlikeye düşeceklerini anladığımız zamanlarda bile çoğu zaman görmezden geliyoruz.

Bu hataya düşmemek için onların yerine kendimizi yada sevdiklerimizi koyarak davranmamız yerinde olacaktır, ozaman onların yaşamını dünyasını daha yakından ve derinden hiseedeceğiz. Onları fark etmeliyzi bir tehlike ya da sorun ile karşı karşıya değilse bile durup sormalı onlara elimizi uzatmalıyız çünkü hepimiz biliyoruz ki hepimiz birer engelli adayıyız. Her an onların dünyasına ortak olabiliriz bilinci ile hareket etmeliyiz. İşte sadece bu ihtimal bile tüm engellilerin yaşamlarını anlamaya çalışmamız için yeterli olacaktır.

Şimdi sadece 5 dakika gözlerinizi kapatın, bırakın bir yere gitmeyi denemeyi o karanlık bile onlara elinizi uzatmak için yeterlidir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*