Heyelan, Orman yangını, Sel Doğal afetlere karşı nasıl önlem alınabilir

Heyelan, Orman yangını, Sel gibi Doğal afetlere karşı nasıl önlem alınabileceği ile ilgili düşüncelerinizi yazınız.

Bazı bölgelerin coğrafi özelliklerine bağlı olarak çeşitli doğal afetler yaşanmaktadır, örneğin karadeniz bölgesi sürekli yağış alan bir iklime sahiptir bu bölgede yaşam alanlarında altyapı çalışmaları yetersiz olursa sel felaketi oluşur.

heyelan

heyelan

Heyelana karşı alınabilecek çeşitli önlemler vardır ancak bunların en önemlisi ağaçlandırma çalışmalarının yapılmasıdır, heyelan oluşan bölgede sık şekilde ağaçlandırma yapılırsa, heyelan ortadan kalkacaktır, ancak ağacın yetişmediği iklimlerde heyelan oluşabilecek alanın önüne betondan set çekilmektedir, yola taş düşmesin diye heyelan bölgesine tel çekilebilmektedir. Ancak bu önlemler alınsa da doğanın gücünün önüne geçmek mümkün değildir, tek geçerli önlem ağaçlandırma yapmaktır.

orman yangınına önlem

orman yangınına önlem


Bir ağacın yetişmesi uzun yılları kapsamaktadır, ancak yok olması birkaç dakika.. Bu yüzden orman yangınları en çok yaz aylarında kuraklık sebebiyle oluşur, insanların bilinçli olması yaz aylarında en ufak bir duman gördükleri zaman hemen itfaiyeye haber vermeleri bunun yanında, yaz boyunca ormanlık alanlarda ateş yakmak yasaklanmalıdır, yada halk bilinçlendirilmeli, piknik alanlarında görevliler bulundurulmalıdır.

sel felaketi önlem

sel felaketi önlem


Sel felaketine alınabilecek tek önlem altyapı çalışmalarının daha etkili yapılmasıdır, özellikle bölgenin yıllık aldığı yağış miktarı göz önüne alınarak altyapı çalışmalarının üst düzey yapılması gerekir, aksi halde fotoğrafta gördüğünüz gibi istenmeyen görüntüler oluşabilir, can ve mal güvenliğimiz tehlikeye düşebilir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*