Hz. Muhammed’in alemlere rahmet olmasının ifade ettiği anlam

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in alemlere rahmet olmasının ifade ettiği anlamı araştırınız, alemlere rahmet olmak ne demektir, alemlere rahmet ne demek,

Hz. Muhammed’in insanlara doğruyu, iyiliği, güzelliği öğretmesinin artık zamanı gelmiştir, Yüce Allah haksızlıklara karşı yapılan zulümlere, kadınların hor görülmesine, kötülüklere, fenalıklara karşı insanları bilgilendirmek için Hz. Muhammed (s.a.v.) i peygamberlikle görevlendirmiştir. İnsanlara faydalı şeyleri öğretmesi, iyilik , güzellikler yapmayı emretmesi, kötülüklerden fenalıklardan kaçınılmasını emretmiştir. Bununla birlikte Allah’a ibadet etmenin gerekliliğini anlatmıştır.

Hz. Muhammed Allah ile insanlar arasında köprü görevini üstlenmiş Allah’ın elçisi olmuştur. Hz. Muhammed Allah tarafından gelen vahiyleri insanlara ulaştırmış, adeta insanlık tarihinin gidişatını değiştirmiştir. Böylece alemlere rahmet olmuş, iyilikler, güzellikler getirmiştir. Rahmet kelimesinin anlamı; bütün varlıkların en güzel şekilde olmasını arzulamak, iyiliğini ve güzelliğini istemek anlamına gelir.

Hz. Muhammed getirmiş olduğu mesajlar ile kendisine inanan tüm müslümanların yaşamında iyilikler, güzellikler getirmiştir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*