• Anasayfa
  • >
  • >
  • İç ve dış kuvvetler yer şekillerini nasıl biçimlendirir? Bunlara Örnek şekiller

İç ve dış kuvvetler yer şekillerini nasıl biçimlendirir? Bunlara Örnek şekiller

İç ve dış kuvvetlerin yer şekillerini nasıl biçimlendirdiğini öğrenerek bu kuvvetlerin etkisiyle oluşmuş yer şekillerinden birer örneği yazınız.

İç ve dış kuvvetler yer kabuğunu biçimlendirmede başrol oynayan faktörlerdir. Bunlar farklı şekillerde yer kabuğu üzerinde etki göstererek yer kabuğunda farklı şekillerin çıkmasını sağlarlar.

Örneğin ; iç kuvvetlerin yerkabuğu üzerinde oluşturduğu etkilere ve şekillere baktığımızda, güney doğu anadolu, doğu anadolu bölgelerinin çok yüksek olması yer kabuğunun kıvrılmasıyla oluşmuştur. Yer kabuğu kıvrılarak yükselmeler meydana gelmiş ve kıvrımlı dağlar oluşmuş, kıvrılamayan levhalar kırılarak kırık fayları meydana getirmiştir. Bu kırıklardan ortaya magma çıkmış ve volkanik dağ olan Ağrı Dağı’nı ortaya çıkmıştır.

Dış kuvvetlerin oluşturduğu şekillere ise en güzel örnek peri bacalarıdır, peri bacaları uzun süren bir oluşumun sonucunda bugünkü halini almıştır, ilk başta volkanik patlama ile tüf tabakası ve üstüne kaplanan bazalt ile, akarsuların buraları aşındırması sonucunda bazı bölgeleri eriterek aşındırması sonucunda peri bacaları günümüzdeki halini almıştır. Rüzgarın da peri bacalarını törpülemede büyük rolü vardır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*