İnsan faaliyetleri sonucu oluşan çevre sorunları

İnsanlar doğayı güllük gülistanlık bir yere de çevirebilir, tam aksine doğayı katlededebilir, insan aklını iyi ve güzel işlerde kullanırsa herşey çok güzel olacaktır aksi halde insanın kendi menfaatleri için doğayı katletmesi, çevre sorunları oluşturacak işlerde bulunması içten bile değildir.

İnsan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan pek çok çevre sorunları vardır bunlardan bir tanesi, büyük şehirlerde yeni yerleşim alanları açmak için ormanların, yeşillik alanların katledilmesidir.

Bu büyük bir sorundur, ormanlar bize durmadan oksijen üreten tıpkı bir akciğer görevindedir. Ağaçsız bir dünya oksijensiz bir dünya demektir. İnsan faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan en büyük çevre sorunu bence ormanların katledilmesidir. Aşağıdaki görselde 1970 li yıllar ile günümüz İstanbul’u arasındaki kuşbakışı farkı görebilirsiniz.

istanbulda yeşil alanların azalması

istanbulda yeşil alanların azalması

Bunların dışında, yerlere atılan çöpler, doğaya bırakılan plastik malzemeler, fabrikaların bacalarından çıkan zararlı gazlar, yine fabrikaların çevreye saldığı kirli atıklar da doğayı katleden ve doğanın dengesini bozabilecek başka zararlı unsurlardır.

Işık kirliliği diye adlandırılan pek çok park, bahçe, sokak, aydınlatmaları vs. gibi yapılan tüm gereksiz aydınlatmalar bile doğaya ve canlılara büyük zararlar vermekte, bazı hayvanların telef olmasına neden olmaktadır. Işık kirliliğinin zararları Bu konuda detaylı bilgi almak için linke tıklayın.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

3 Kişi Yorum Yazdı.

  1. çevre ve insan ile araştırmıştım

  2. çok güzel ve açıklayıcı olmuş teşekkürler 🙂

  3. çoooookkkkkkkiyi bence

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*