İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur, Kemik Çeşitleri

insan vücudunda kaç çeşit kemik vardır

insan vücudunda kaç çeşit kemik vardır

İnsan vücudundaki kemik sayısı, toplam kaç kemik vardır, kemik çeşitleri nelerdir,

Yetişkin bir insan iskeleti, yaklaşık olarak 212 kemikten meydana gelmiştir. Kemik­leri bulundukları yerlere göre baş, gövde, kol ve bacak, kemikleri olarak bölümlere ayırabiliriz.

Baş Kemikleri: Bu kemiklerden 8 tanesi birleşerek kafatasını meydana getirir. Ka­fatası, içindeki beyni koruyan bir kutu gi­bidir. Baş kemiklerinin 14 tanesi yüzümüz­de bulunur.

Gövde kemikleri: Bu kemikler, üstte gö­ğüs kafesi ve omuz kemeri, altta kalça kemeri, arkada ise omurgadan meyda­na gelir.

Göğsümüz, kalbimiz ve akciğerlerimiz kaburga ve göğüs kemikleriyle korun­maktadır.

Kol ve bacak kemikleri: Bunlar hareket etmemize en çok yardımcı olan kemikler­dir.

Kol kemikleri, omuzlardaki kürek ve köprücük kemikleriyle, omurgaya bağlan­mıştır. Kol kemikleri 30 tanedir. Kol kemik­leri pazı, kol, bilek ve parmak kemikleri gi­bi adlar alır.

Bacak kemikleri, gövdenin alt kısmın­da bulunan kalça kemikleriyle omurgaya bağlıdır. Bacak kemikleri 30, tanedir. Bun­lar ad uyluk, kaval, baldır, bilek ve par­mak kemikleri gibi adlar alır.

Kemik Çeşitleri

İskeletimizi meydana getiren kemikler, yapı ve biçim bakımından da üç ana gruba ayrılır. Bunlardan bazıları uzun, ba­zıları kısa ve yuvarlak, bazıları da yassıdır.

Uzun kemikler: Bu tür kemikler kol ve bacaklarımızda bulunur. Uzun kemikler, kemik gövdesi denen uzun bir kısımla, ke­mik uçları denen şişkince kısımlardan meydana gelir. Uzun kemiklerin ortaları, oyuktur. Bu oyuğun içinde kemik iliği bu­lunur. Bu yüzden bu boşluklara İlik kanalı denir. Kemik uçları ise sünger gibi göze­nekli bir yapıdadır.

Kısa ve yuvarlak kemikler: Bu tür kemik­ler omurgamızda ve bileklerimizde bulu­nur. Bu kemikler de sünger gibi gözenekli bir yapıdadır. Bazılarının yapısı daha gev­şek, bazılarının ise daha serttir.

Yassı kemikler: Bu kemikler baş, kürek, göğüs ve kaburgalarda bulunur. Yassı ke­miklerin üst ve alt tabakaları sert kemik dokusundandır. Ortalarında daha gev­şek bir kemik dokusu vardır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. İnsan vucudunda kac cesit kemik vardir?

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*