• Anasayfa
  • >
  • >
  • İnsanlar hangi sebeplerden dolayı vatanlarını terk etmek zorunda kalabilir

İnsanlar hangi sebeplerden dolayı vatanlarını terk etmek zorunda kalabilir

İnsanlar hangi sebeplerden dolayı vatanlarını terk etmek zorunda kalabilirler Hangi insan doğduğu, yaşadığı, emek biriktirdigi, vatanını terk edebilir? Günümüzde veya tarihe baktığımızda bir çok örnek gösterebiliriz; savaşlar, iş olanakları, geçim kaynakları .. Onlarca neden türetebiliriz elbette ama ilk aklımıza gelen Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) 622 tarihinde ümmetine Mekke’den Medine’ye hicret (göç) etmelerini söylemesidir.

Bu elbette öylesine bir göç değil, Yüce Allah Peygamberimizin göç etmesine izin vermişti. İslamiyet’in Mekke de gün geçtikçe yayılması putperestleri endişelendirmeye başlamıştı.
Bunun önüne geçmeye çalışan putperestler, İslamiyet’i kabul edenlere işkence ve zulüm yapıyorlardı. Fakat hiç bilmedikleri bir inanışla karşılaşan ve Müslümanlığı kabul edenler bu baskıya rağmen İslamiyet’i bırakmıyordu. Hatta sayılarında hızlıca bir artış vardı. İslamiyet’in yayılması ve tum baskılardan kurtulmak için evlerini yurtlarını bırakıp, gizlice Medine’ye göç etmişlerdi. Medine’ye göç edenlere Muhacir denilmekle beraber, onlara Medine de karşılayan ve yardım edenlere de Ensar adı denilmektedir.

Bu zorunlu göçün sonucunda ise; İslamiyet’in tanitilmasi ve yayılması için yeni bir alan oluşmuş, Müslümanlar için Mekke dönemi bitmiş Medine dönemi başlamıştı. En önemlisi de Medine’de İslâm Devletinin temelleri atılmıştı.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*