Işık kirliliğinin nedenleri nelerdir

Işık kirliliğinin nedenleri nelerdir, ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir, ışık kirliliği nasıl oluşur,

Işık kirliliğinin en başlıca sebebi insanların gereksiz yere yapmış oldukları aydınlatmalardan kaynaklanan sebeplerdir arkadaşlar, ışık kirliliği ile hem ekstra masraf hemde yapıp ekonomik açıdan zarara uğrarken doğada yaşayan canlıları da ciddi derecede sıkıntıya sokmaktayız.

Işık kirliliği nerelerde görüldüğü ile ilgili olarak özellikle büyük park ve bahçelerdeki gereksiz yere yapılan aydınlatmalar, turistik yerlerde binaların dış cephe aydınlatmarı da dahil olmak üzere binalara yapılan dış cephe aydınlatmaları, güvenlik amacıyla yapılan aydınlatmalar başlıca örnekler arasında sayılabilir.

Peki bu aydınlatmanın ne zararı var diyebilirsiniz, bu aydınlatmanın yukarıda da bahsettiğim üzere başta ekonomik açıdan zarara uğratmakla birlikte, doğadaki yaşayan canlıların telef olmasına neden olmaktadır. yüksek binaların üstlerine yapılan aydınlatmalar ile göçmen kuşlarının yönleri şaşırtılarak ters yöne gitmelerini ve telef olmalarına neden olmaktadır çünkü göçmen kuşları yönlerini bulmak için yıldızların ışıklarını baz alarak uçarlar.

Bunun yanında Caretta Caretta yavruları denizi bulmak için denizin yüzeyine yansıyan ışıkları kullanır, ancak şehirden yansıyan ışıklar ile birlikte bu canlılar yönlerini denize doğru değil de şehre doğru gitmeye başlar bu da caretta caretta ların hayatta kalmasını zorlaştırır hatta telef olmasına neden olur.

 

Bakınız > Işık kirliliğinin nedenleri ve yaşamımıza olumsuz etkileri

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*