Kader mahkumu nedir, ne demek

Kader mahkumuyum ne demek,  anlatılmak istenen nedir,

Kader mahkumu ne demektir anlamı nedir?

Bazı insanlar yaptıkları hataların cezasını çekmektedirler, bu kişilere kader mahkumu denilmektedir. Kader mahkumları kaderlerinde yazılan şeyleri yapan veya hiç suçu yokken yanlış anlaşılma sonucu cezasını çekmekte olan kişilere verilen isimdir.

Kader mahkumları deyimi halk arasında azılı suçlulular için bile kullanılsa da, aslında “kader mahkumu” deyimi suç işlemediği halde işlemediği suçun cezasını çeken kişiler için kullanılması gerekir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Kişi Yorum Yazdı.

  1. can,
    sana katılıyorum insanlar suç işleyip işleyip ben kader mahkumuyum diyor, mesela benim bir akrabam var infaz koruma memuru olarak görev yapıyor, bize anlattıkları aynen şu ;

    “hangi mahkumun yanına gidersek gidelim herkes kader mahkumu, biriside suç işleyip gelmemiş buraya”

    diyor, yani bu ifade günümüzde olması gerektiği gibi kullanılmıyor..
    Suçsuz yere, üstüne iftira atılarak hapse giren kişiler için kullanılması gereken “kader mahkumu” ifadesi günümüzde çokda uygun şekilde kullanıldığını söyleyemem..

  2. aynen, aslinda sucsuz yere hapis yatanlar icin kullanilmali. Kaderin de vardida suc isledi demek cok sacma ve özür olarak kabul edilemez. Allah insana özgür irade vermis ve dogru ile yanlisi bildirmis. Simdi Özgecani katleden caniler kader kurbani mi oluyor? Daha agir cezalar isteyen bir millet tam da buna zit olan kader mahkumu diye birsey icat etmis. Bu yüzden zaten herkes suc isleyip yirtacagini zannediyor. Bir tek bizde böyle sacma bir terim var. Hic bir ülkede mahkumlara bu kadar deger bicmezler. Hatta degersiz diye nitelendirirler. Sonucta suc islemis.

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*