Kimya ile Simya Nedir ? Arasındaki Farklar Nelerdir ? Kısaca Bilgi

Kimya ile Simya Nedir ? Arasındaki Farklar Nelerdir ? Kısaca Bilgi, maddeler halinde, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

 

 

Simya nedir?

Bugün kullanılan kimya biliminin yıllar öncesi temelleri atılmadan uzun zaman önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirinde karıştırarak değiştirmek isteyen, ve onlarla uğraşan insanların yaptıkları çalışmaların genel adına simya denir.

Simyacı nedir?

Değersiz maddeleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirme ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak ölümsüzlük iksir bulma uğraşlarına Simya, bu işle uğraşanlara Simyacı denir.

Kimya Nedir ?

Maddelerin yapılarıyla, özellikleriyle, geçirdikleri değişimler ve bu değişimler sırasındaki enerji alışverişleriyle ilgilenen bilim dalına kimya denir.

Simya ve kimya Arasındaki Farklar

Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda ike bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda birşey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur.

Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir.

Simya, kimya bilimine öncülük etmiş ce daha sonra yerini kimyaya bırakmıştır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

32 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Ne mal mal yorumlar atıyonuz la bunun neyi güzel lan mallar

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*