Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir ?

aileKoruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir ?, koruyucu aile nedir, koruyucu aile yönetmeliği,

Soru :
Merhabalar ben gönüllü olarak koruyucu aile olmak istiyorum eşimle birlikte bu karara vardık, benim ismim ezgi memurum eşim öğretmen ikimiz de 44 yaşındayız, birtane kızımız var bu yıl yeni üniversiteye gönderdik, koruyucu aile olarak bakıma ve anne baba sevgisine muhtaç olan bir çocuğa yardımcı olmak ve onun giderlerini karşılaşamk istiyoruz, koruyucu aile şartları hakkında bilgi alabilir miyim şimdiden teşekkür ederim. Koruyucu aile ile ilgili detaylı bilgi alabilirmiyim.

Ezgi

 

Cevaplandı :

Kimsesiz ve bakıma muhtaç olan çocuk esirgeme kurumundan alınan çocukların aile ortamına devlet tarafından teslim edilmesi işlemine koruyucu aile denilmektedir .

Koruyucu aile olmak için birçok kişi başvuru yapmaktadır, sizi tenzih ederim ancak birçok kişi bunu iş olarak görüyor. İş olarak görmesindeki temel neden ise devletin aileye para ödüyor olması. Tabi bu zihniyetli olan kişilere çocuk verilmiyor, daha çok sizin gibi düşünen tamamen çocuğa aile ortamını tattırmak isteyen ve onu kendi çocuğundan ayırt etmeyecek olan kişiler özenle seçilip, en iyi ailelere çocuklar teslim ediliyor.

Koruyucu Aile olma şartları

1-Koruyucu aile olacak anne ve babanın (eşlerin) bir başkasının ya da bir kurumun desteği ile ihtiyaçlarını sağlamaması, kendi gelirleri ile geçimini sağlaması ve çocukların geleceğine yönelik katkıda bulunabilecek olması gerekiyor, usbilgi.com bu şart temel neden olarak belirtilmekte.
2-ilkokul mezunu ve daha yüksek eğitim görenler tercih ediliyor, yani en az ilkokul mezunu olmak gerek.
3-Ailede eşlerden birinin En az 25 ve en fazla 50 yaşında olması.
4-Düzenli gelir, maaş olması gerekiyor.
5-Kendi kendine geçinemeyen aileler malesef koruyucu aile olamıyor.
6-Eşlerden birinin fiziki engelli, usbilgi.com zihinsel özürlü veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekiyor.
7-Aile eğitime önem veren ve çocuğa faydalı olabilecek kişiler ve aile fertlerinden oluşması gerekiyor.

Ayrıca bakınız >> Koruyucu aile ücretleri

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Kişi Yorum Yazdı.

  1. çok aydınlatıcı bilgiler var öncelikle teşekkür ederim, koruyucu aile olmak isteyenler için uyarım var lütfen bunu iş olarak görmeyin !

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*