Kurumların insan yaşamındaki önemini anlatan bir kompozisyon

Kurumların insan yaşamındaki önemini anlatan bir kompozisyon yazınız.

Her bireyin toplumsal yaşam içinde öğrenci, memur, öğretmen, doktor, işçi, teknisyen, rehber, avukat vs. herkesin bir statüsü vardır, bu statülerimizin getirdiği şekilde bizden davranış yani rol beklenir.

Kamu kurumların da aynı şekilde her bir kurumun belli başlı üstlendiği görev bulunmaktadır, mahkemeler adaleti sağlamak için çalışır, hastaneler sağlık ile ilgili sorunları çözmek için, okullar ise gençlere eğitim aşılamak ve ülkenin kalkınmasının gençlerin elinde olduğu için onları en iyi şekilde eğitmek için uğraşırlar. Bu belirtilen kurulmarın insan yaşamında da büyük etkisi vardır, hastalandığımızda hastaneye, başımıza bir sıkıntı geldiğinde polise yani emniyet güçlerine gideriz. Bu ve buna benzer kurumların hayatımızda yeri büyüktür, sosyal devlet olmanın gelişmiş bir toplum olabilmenin en temel şartları arasında yer almaktadır.

Bu kurumların olmadığını düşündüğümüzde her birey kendi yaşamı için kendi güvenliğini oluşturmaya çalışacak ve iç savaş neticesinde dağılma, yok olma peşi sıra gelecektir. Kurumların uzmanlık alanlarına göre belli konulara odaklanmış olmaları insanoğlunun yaşamında büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*