Lidyalılar hakkında kısa bilgi

Lidyalılar Alm. Lyd(i)er (pl.), Fr. Lydiens (pl.), İng. Lydians. Batı Anadolu’da devlet kurmuş eski bir kavim. Asıl merkezleri, Menderes ve Gediz nehirleri vadileriydi. Ülke güneyinde Karya, doğusunda Frigya, batısında Eolya, kuzeyinde Temnos Dağları ile çevrilidir. Lidyalıların başkenti Sardes (Sard) kenti idi.

Yunan efsanelerine dayanarak, M.Ö. 700’lerde Mermnad veya Şahin Kralları adı ile kaynaklarda geçen Lidya Sülalesinin adı,

Lidas’tan gelmiştir. İlk kralları Giges’tir. Giges, ülkesinin ticaret ve imarına önem vererek, merkezleri Efes’ten Mezopotamya’daki Sus şehrine kadar giden “Kral Yolu”nu yaptırdı. Kimmerlerin M.Ö. 670’te saldırısına karşı dayanan Giges, daha sonraki taarruzlarda kendini müdafaa edemeyince, 662’de öldürüldü. Yerine oğlu Ardis geçti. Sard hariç, Kimmerler tarafından tahrip edilen ülkelerini müdafaa edebilmek için, Asurlulardan yardım istedi. Lidya ülkesi Asurluların ittifakı ile Kimmerlerin işgalinden kurtuldu. Fakat, kendilerini bir daha toplayamadılar. Sadiyat, Alyat (M.Ö. 617-560) krallığı devrinde Kızılırmak’a kadar genişlemişlerse de Medler tarafından durdurulmuşlardır. Alyat’tan sonra Lidya Kralı olan Krezüs (M.Ö. 560-546) devrinde en parlak ve kötü günlerini yaşayan ülke, kültür ve sanat ilerlemesine rağmen Medlerin taarruzlarına hedef oldu. M.Ö. 546 tarihinde Kızılırmak boyunda Kurus ile yapılan muharebede ücretli askerler çekilince Krezüs yenilerek esir edildi (Bkz.

Lidyalılar Resimleri

  • Map Of Lydia Ancient Times
    M.Ö. 6. yüzyılda Lidya egemenliğinin yayılım alanı

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

9 Kişi Yorum Yazdı.

  1. ödevimi yapamadım

  2. çok eksik önemli olanları atlamışlar 😀

  3. ödevim var o kadar uzun bilgi yazamam kısa bilgi diye girdik uzun bilgiler verdilerr

  4. kısa bilgi ödevim var acelem var kısa bilgi verin

  5. Olm siz salaksınız kısaca bilgi arıyorm gereksiz gereksiz bilgiler çıktı

  6. ÇOK GÜZEL BİLGİ VERİYORLAR

  7. kısa bilgi diyoruz uzun bilgiler veriorsunuz siz yalancısınız

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*