• Anasayfa
  • >
  • >
  • Mustafa Kemal Atatürk’ ün Askerlikten İstifa Etmesinin Nedeni, Kısaca Bilgi

Mustafa Kemal Atatürk’ ün Askerlikten İstifa Etmesinin Nedeni, Kısaca Bilgi

Mustafa Kemal Atatürk’ ün Askerlikten İstifa Etmesinin Nedeni, Kısaca Bilgi, konu özeti, ödev araştırması, detaylı bilgi,

Mustafa Kemal’in Memurluktan ve Askerlik Mesleğinden İstifa Etmesi (7-8 Temmuz 1919)
* Mustafa Kemal’in Sivas Kongresi’ne davet niteliği taşıyan Amasya Genelgesini, bütün askeri ve mülki makamlara, İstanbul’da tanınmış bazı kimselere göndererek bütün memlekete yayması, bir öze mektubunda da “artık İstanbul Anadolu’ya hakim değil tabi olmak mecburiyetindedir” demesi, İstanbul Hükümetinin tepkisine neden olmuş ve Mustafa Kemal’in resmi bir sıfatı kalmadığı, emirlerinin dinlenmemesi gerektiği belirtilmiştir. Mustafa Kemal ise sadece padişahtan buyruk alabileceğini söyleyerek bu emirlere uymamıştır.
* Mustafa Kemal, önce Havza Bildirisi’nden, ardından da Amasya Genelgesi’nden sonra İstanbul’a dönmesi için yapılan çağrılara uymamış ve zaman kazanmaya çalışmıştır.
* Padişahın Mustafa Kemal’den kesin olarak İstanbul’a dönmesini istemesi, aksi halde resmi görevinden atılacağını belirtmesi üzerine Mustafa Kemal askerlik mesleğinden istifa ettiğini millete duyurmuştur.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*