• Anasayfa
  • >
  • >
  • Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Faaliyetlerine Karşı Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin Tutumu

Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Faaliyetlerine Karşı Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin Tutumu

Mustafa Kemal’in Faaliyetlerine Karşı Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin Tutumu, kısaca bilgi, konu özeti, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

* Osmanlı Hükümeti, milletin kurtuluşu için harcanan bu çabaları boşa çıkarmak ve bu işe önderlik yapanları yok etmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmaya devam etmiştir Milli hareketin önderlerini ortadan kaldırarak bu hareketi önlemeyi düşünmüştür.

* Sivas Kongresi devam ederken, Ìstanbul Hükümeti’nin, kongrenin toplanmasını engelleyici faaliyetleri sonuç vermemiş, son alarak da Ali Galip Olayı tertiplenmiştir. Sivas’ı basarak kongreyi dağıtmaya yönelik bu girişim Mustafa Kemal’in zamanında tedbirlerinden dolayı etkisiz hale getirilmiştir.
* Sivas Kongresi sırasında milli güçleri yok etmeyi amaçlayan Damat Ferit’in bu tutumuna karşı, kongre kararlarını uygulayacak Temsil Heyetinin oluşturulması, Mustafa Kemal’in gücünü daha da artırmıştır.
* Damat Ferit Hükümeti’nin Milli Mücadele’ye yönelik engelleyici faaliyetlere girişmesi üzerine Mustafa Kemal de bazı karşı tedbirler almıştır. Bu tedbirlerden en önemlisi; İstanbul’da yasal bir hükümet kuruluncaya kadar Anadolu ile İstanbul arasındaki resmi haberleşmenin kesilmesidir. Böylece Osmanlı Hükümeti memleketsiz bir hükümet durumuna düşmüştür.
* Mustafa Kemal İstanbul’la haberleşmeyi kestirdikten sonra Damat Ferit Hükümeti’nin düşürülmesi ve Meclis-i Mebusan’ın toplanması için girişimlerde bulunmuştur. Bu gelişmeler karşısında Damat Ferit Paşa Hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştır. Yerine Ali Rıza Paşa geçmiştir (2 Ekim
1919).

YORUM: Damat Ferit Paşa’nın istifa etmek zorunda kalması Milli hareketin güçlü duruma geldiğini göstermektedir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*