Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz?

Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz? Niçin?

Odalarımızın ve evimizin içindeki herhangi bir yerin sıcaklığı ölçtüğümüz termometrelerimiz ile vücut ısımızı ölçtüğümüz termometreler arasında belli başlı farklar vardır bu farklar gerek mekanik yapı itibari ile gerekse içinde kullanılan maddeden kaynaklanmakta olup, oda sıcaklığını ölçtüğümüz termometre ile vücut ısımızı ölçemeyiz.

Çünkü oda sıcaklığını ölçen termometrenin yapımında alkol kullanılmıştır ve ısıya daha geç duyarlıdır, vücut ısısını ölçen termometrede ise civar vardır ve ısıya anında duyarlıdır, bu iki termometre fiziki özellikleri, tasarımı açısından da büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden oda sıcaklığını ölçen termometre ile vücut ısımızı kontrol edemeyiz.

Günümüzde teknolojinin gelmişmesi ile birlikte artık ateş ölçerler temassız hale gelmiştir, yani eskiden olduğu gibi değildir. Bu anlamda oda sıcaklığını ölçen termometre ile şuan kullanılan ateş ölçerler kıyasalandığında oda sıcaklığını ölçen termometre yerinde saymış ancak ateş ölçerlerin ciddi derecede yol katetdiğini, temassız ateş ölçer derecesine geldiğini söylemek mümkündür.

İlgili Görseller

temassız ateş ölçer, vücut ısısını ölçen cihaz

temassız ateş ölçer, vücut ısısını ölçen cihaz

termometre, oda sıcaklığını ölçen termometre

termometre, oda sıcaklığını ölçen termometre

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*