Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir İş İmkanları, Olanakları, Maaşları

ogretmen maaslariOkul öncesi öğretmenliği bölümü iş imkanları nelerdir, iş olanakları, maaşları, okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunları neiş yapar, kaçpara maaş alır, okul öncesi öğretmenliği bölümü geleceği varmı,

 

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir İş İmkanları, Olanakları, Maaşları son zamanların ençok merak edilen sorularından birisidir, okul öncesi öğretmenliği bölümünün geleceği varmı ? sorularını toplum içinde sık sık duymaktayım. Şimdi bu sorunun cevabını araştıralım birlikte, tahmin yürütelim.

Okul öncesi öğretmenliği sıradan bir öğretmenlik gibi düşünün, eğitimin devam ettiği sürece bu meslek hiçbir şekilde zarar görmeyecek ve beslenerek büyümeye devam edecektir, yani geleceği olan bir meslek olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Çocuklarla ilgilenmeyi seviyorsanız bu meslek tam size göre değerli, okurlar.

Öncelikle Mesleğin Tanımı ile Başlayalım

Okul öncesi çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için , gerekli eğitimi veren kişidir.

Meslekte Eğitim

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı fakültelerin “Okul Öncesi Öğretmenliği”, “Anaokulu Öğretmenliği”, “Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği” ve “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği” ve daha önceki yıllarda mezun veren “Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği“bölümlerinde verilmektedir.
Ayrıca; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz yüksek Lisans programını veya MEB ve YÖK işbirliği ile açılan Pedogojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar da bu alanda öğretmen olarak atanabilirler.

Eğitimde Başarılı olunması gereken dersler

– Türkçe,
– Psikoloji

Eğitim Sonrası

– Eğitim sonunda öğretmenliğe hak kazanan ve yeni göreve başlayan öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlayarak maaş, yan ödeme, ek ders ücreti alırlar. Görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alırlar.
– Ayrıca öğretmenlere okullar açılmadan önce eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
– Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise, okul yönetimi ile yaptıkları anlaşmalara göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Meraba ben unıversıte 1 ogrencısıyım ve yenı baslıyorum bolumum okul oncesı her yerde arastırma yapmya calısıyorum ve pek olumlu bırsey goremedım hep onu kapanacak 3 4 seneye dıyorlar atması cok zor olcak dıyorlar yardım eder mısınız bu knuda ? gercekten boyle mı olucak..

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*