• Anasayfa
  • >
  • >
  • Otçul ve etçilllerin diş yapılarındaki farklılıkların nedeni

Otçul ve etçilllerin diş yapılarındaki farklılıkların nedeni

Otçul ve etçilllerin diş yapılarındaki farklılıkların nedenini açıklayınız, otçul ve etçil hayvanların diş yapılarındaki farklılıklar nelerdir,

Hayatta herşey belli bir düzende yaratışmış belli bir düzen içinde işlemektedir, bu düzeni hayvanların dişlerini işleyeceğimiz bu yazıdan bile anlamak mümkündür. Otçul hayvanlarda otları daha iyi çiğnemeleri ve yeme işlemini tamamladıkları zaman yatarken tekrar ağzına yediklerini getirip (geviş) çiğnemeleri, en ufak parçalara ayırmaları için azı dişleri vardır. Etçil hayvanlarda ise etleri daha iyi parçalayabilmeleri, avının boğazını sıkarak öldürmeleri için sivri köpek dişleri mevcuttur.

Böylece etçil hayvanlar ve otçul hayvanlar kendi ihtiyaçları olan besinleri daha rahat tüketebilmeleri için biyolojik olarak ona uygun şekilde yaratışmışlardır.

leoparın dişleri

leoparın dişleri

Sol resimde görmüş olduğunuz leoparın dişleri nekadar korkutucu değil mi? bu leoparın ön dişleri neredeyse bizim parmağımız kadardır ve bu ön 4 dişleri ile avının boynuna batırarak avını etkisiz hale getirir, arkada yer alan dişleri ile etini çiğnemesi için yaratışmıştır. Böylece leoparın biyolojik yapısına yani etçil olmasına uygun olarak bir diş yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

sığır, inek , dişleri

sığır, inek , dişleri

Sol resimde ise bir ineğin diş yapısını görmektesiniz, otçul bir hayvan olduğu için diş yapısı otları rahatlıkla kopartabilcek ve otları çiğneyebilecek şekilde üretilmiştir, bu bağlamda otçul ve etçil olan iki hayvanı incelemiş arasındaki farklılıkları görmüş olduk.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*