Parlamento Nedir ? Kısaca Bilgi, Ne Demektir ? Ne Anlama Gelir

Parlamento Nedir ? Kısaca Bilgi, Ne Demektir ? Ne Anlama Gelir, ödev araştırması, kelime anlamı nedir, parlamento görevi nedir

Parlamento nedir

Parlamento kelimesini bugün yaygın olarak haberlerde ve televizyonda sık sık duymaktayız burada sizlere bu kelimenin ne anlama geldiğinden bahsedeceğim değerli okurlar.

Parlamento : Karara varmak üzere belli konular üzerinde konuşan müzakere eden heyet anlamına gelmektedir. Yasama gücüne veya yetkisine sahip meclis.

Diğer anlam : Halkın oyu ile seçilen milletvekillerinin oluşturduğu meclistir.

Parlamento’nun Görevi

Yasa yapmak, yasa değiştirmek, işlevini yitiren yasaları yürürlükten kaldırmaktır. Bunun yanı sıra parlamento, hükümetleri oluşturur ve çalışmalarını denetler, yaptığı bütçe ile devletin parasını harcama yetkisini hükümete verir.

Parlamento’da Kadınlar Neden Az?

Sadece Türkiye’de değil Pek çok ülkede Parlamento’da kadınların az olması zaman zaman haber konusu olmuştur. Türkiye’de kadınların Parlamento’daki oranı %14 dür. ABD’de ise %20 dir. Dünya üzerinde Parlamento’da en fazla kadınların yer aldığı ülke Afrika’da yer alan Ruanda’dır. Ruanda parlamentosunda kadınların oranı %70 dir.

Ruanda’da 1994 yılında yaşanan iç savaş ve bunun sonucu ortaya çıkan soykırım sonrası Ruanda nüfusunun büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu bu yüzden Parlamento’da kadınların oranının fazladır.

 

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

9 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Vallahi cok iyi anlatmis.:)

  2. kısa ve net olarak güzel bir şekilde açıklanmış tşkr

  3. teşekkürler

  4. Çok güzel

  5. Ben dunyanin en fuzel insaniyim

  6. teşekkürler

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*