Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı ?

Sakız çiğnemek orucu bozar mı ? Çiğnenmemiş sakız çiğnemek oruç bozar mı ?, sakız çiğneyince oruç bozulur mu ?

Ramazan ayındayız, islam dininin gereklerini yerine getirmeye çalışan müslüman alemi bi yandan sıcaklarla boğuşurken bi yandan da ramazanın gereği olan oruç tutuyor.

Son birkaç gündür kamuoyunda haber yapılan sık sık gündeme gelen birkonu var ki sakız ve oruç ile ilgili, ramazan ayında olmamız dolayısı ila bir anda gündeme oturan bir konu olan sakız mevzuusu, açıkcası oruç tutan müslümanların kafasını kurcalamıyor değil.

Sıcaklarda dili damağı kuruyanlar, madem oruç bozmuyorsa çiğneyelim düşüncesine kapılıyor,ancak diyanetin bu konuda kesin ve net bir açıklama yapması daha doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Konya il müftülüğünden yayınlanan bir yazıda çiğnenmemiş bir sakızın oruç bozmayacağı yönünde bir açıklamayapıldı.

işte o açıklamalar.

“Günümüzde üretilen sakızlarda ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar.
Ancak kenger sakızı gibi katkısı bulunmayan sakızlarla, daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur.”

Mekruh Kelimesi Anlamı Nedir ?

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*