Ses yalıtımı sağlamak için neler yapabiliriz

Ses yalıtımı sağlamak için neler yapabiliriz, ses yalıtımı için neler yapılabilir, ses yalıtımı nasıl yapılır.

İnsanların yerleşim alanlarındaki nüfus yoğunlukları günden güne artmaktadır, bu artan nüfus yoğunluğu arazilerin tükenmesine sebep olmakla birlikte yeni konut ihtiyacını da doğurmaktadır. Hal böyle olunca yeni konut ihtiyacından ötürü, 5 dönüm arazi üzerine 2 konut yapılacağı yere 5 dönüm araziye onlarca daire yapılmakta yani yüksek apartmanlar dikilmektedir. Dolayısıyla bu tür apartman dairelerinde oturan insanların birbirlerine seslerinin gitmemesi için binaların daha inşaat aşamasındayken ses yalıtımının çok iyi ayarlanması gerekir.

Ses yalıtımının iyi yapılması, komşulara sesimizin daha az gitmesi anlamına gelir. Yani bu tarz evler için ses yalıtımı bir zorunluluk halini almıştır.

ses yalıtımı nasıl yapılır

ses yalıtımı nasıl yapılır

Ses yalıtımını sağlamak için öncelikle sesi çeken yani sesi soğuran maddelere ihtiyacımız vardır, sesi soğuran maddeleri inşaat aşamasındayken duvarın içine veya evin diğer duvar bölgelerine hafif bir boşluk oluşturularak konulması, sesin soğurulmasını ve böylece yan daireye geçmemesini sağlar. Cam yünü , yanmaz sünger, strafor gibi maddeler sesin soğurulmasını sağladığından genellikle bunlar ses yalıtımı için tercih edilen ürünlerdir.

Not : Karlı havalarda havanın sessizleştiğini, sakinleştiğini hiç fark ettiniz mi ? Bunun sebebi kar taneleri sesleri soğurduğundan karlı günlerde hava daha çok sessiz olmaktadır.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*