Sigara kullanımının sağlık açısından zararları

Sigara kullanımının sağlık açısından zararları araştırınız. Sigara vücudumuza ciddi derecede zarar veren uzun vadeli içen kişilerde içten içe çürümek anlamına gelmektedir. Sigara kullanımı ülkemiizde son yıllarda özellikle kapalı ortamlarda sigara içilmesinin engellenmesi gibi çeşitli uygulamalar ile, sigara kullanımını azaltmıştır.

Sigara kullanımının sağlık açısından değerlendirirsek; Akciğerlerimizin geri dönüşümü olmayan şekilde tahrip olmasına neden olmaktadır.

sigara içen ve içmeyen ciğeri

sigara içen ve içmeyen ciğeri

Bu fotoğrafta sol tarafta sigara içmeyen bir kişinin akciğeri, sağ tarafta ise sigara içen bir kişinin akciğeri yer almaktadır. Gördüğünüz üzere sigara kullanan bir kişinin akciğerleri neredeyse iflas edecek duruma gelmiştir.

Sigara içen bir kişi aşağıda sigaranın içinde bulunan maddeler sıralanmıştır, bu maddelerin kanser yapıcı özellikleri vardır, sigara kullanan birisi dolayısıyla bu maddeleri de kullanmış sayılır. İşte o zararlı maddeler ;

sigaranın içindekiler

sigaranın içindekiler

Genç yaşlarda sigara ile tanışan kişiler kısa bir süre sonra bağımlı hale gelirler ve sigarayı bırakmaları zorlaşmaktadır, bu ve bunun gibi kişilerin bir destek alması gerekebilir. Ancak sigarayı bırakanların %80’i sigarayı direk olarak bıraktığı gözlemlenmiştir. Yani sigarayı azaltarak, günde 1 taneye indirerek, farklı nikotin sakızları kullanarak bırakmak ciddi derecede çok zordur.

Sigara insanı içini günden güne çürütmektedir. Buna bir son verin ! Herşey sizin elinizde..

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*