Sizce düşünce ve ifade özgürlüğü nedir

Sizce düşünce ve ifade özgürlüğü nedir? Düşünce ve ifade özgürlüğü olmasaydı nasıl bir hayatımız olurdu?

dusunce ve ifade ozgurlugu

düşünce ve ifade özgürlüğü

İnsanlar düşünen canlılardır, akıl ve aklın ürünü olan düşünce sadece insanlara ait bir özelliktir. Bu yüzden insanların düşüncelerinin özgür şekilde ortaya koyulması, hiçbir şekilde bir baskı altında kalmaması gerekir ki düşünce farklı düşüncelerle desteklensin, gelişsin ve yeni bir hal alsın.

İnsanlık tarihine baktığımızda insanların günümüze kadar farklı eserler ve ürünler ortaya koyabilmelerinin altında yatan en temel etken düşünce özgürlüğüdür. Bilim, felsefe, edebiyat, sanat gibi alanlarda insanlar düşüncelerini özgür şekilde ortaya koymalı, bundan etkilenen farklı kişiler de farklı ürünleri ortaya koyabilmeli yani düşüncelerden etkilenerek yeni ürünlerin ortaya çıkması sağlanmalıdır.

Düşünce ve ifade özgürlüğü olmasaydı, yani insanlar yaşamları boyunca sürekli baskı altında olup düşüncelerini ortaya çıkmaları engellenseydi, günümüzde olduğu gibi bilim, sanat, teknoloji gibi alanlarda hiçbir şekilde ilerleme sağlanamaz bu alanlar yerinde sayardı hatta belki bu alanlar bile ortaya çıkmamış olurdu.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*