Stres ve Depresyon Önleyici Besinler, Gıdalar

stres önleyici besinlerStres ve Depresyon Önleyici Besinler, Gıdalar nelerdir ?

Strese savaş açan gıdalar nelerdir? Depresyonun etkisini bazı besin maddeleri ile azaltmak mümkün işte o gıdalar. Depresyona karşı korunabileceğimiz bazı besinler var, depresyonu stresi gıdalarla önlemek bir nebze de olsa mümkün, özellikle de balık ve cevizle çünkü omega 3 içeriyor.

Beslenme uzmanlarının söylediğine bakılırsa omega3 beyin ve sinir sisteminin en iyi dostları bu nedenle antidepresan etkisi var, peki omega3 kaynakları nelerdir ?

Omega3 kaynağı besinler

Balık, özellikle somon gibi yağlı balıklar başta olmak üzere yağlı balıklar büyük balıklar omega3 ün başlıca kaynaklarıdır.Omega3 bakımından en zengin gıdalardan birisi de ceviz, cevizin depresyon tedavisini destekleyici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi var, omega3 ayrıca kivi, adaçayı, soya filizi, kuru fasülye ve keten tohumunda da bolca mevcut.

Vitamin ve antioksidan deposu meyvelerin de rahatlatıcı etkisi var, örneğin bir domates tükettiğinizde yada mor sebzeler , mor meyveler tükettiğinizde bol antioksidan alıp depresyona karşı korunabilirsiniz. B grubu vitaminler de bir nebze antidepresan etkisi gösteriyor, stresle savaşıyor.

B grubu vitaminleri de tahıllarla kuru baklagillerle başta olmak üzere alabiliriz.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*