Sürtünme kuvvetine günlük yaşamdan örnekler

paraşüt atlama

paraşüt atlama

Sürtünme kuvveti ile ilgili günlük yaşamdan örnekler, Sürtünme kuvvetine günlük yaşamdan örnekler nelerdir, sürtünme kuvveti nerelerde kullanılır,

Sürtünme kuvvetini günlük yaşamda sürekli olarak hemen hemen her yerde bulunmaktadır, bir cismi tutarken, taşırken, telefonumuzu elimize alırken sürtünme kuvvetinin etkisi ile bunları gerçekleştirmekteyiz, eğer sürtünme kuvveti olmasaydı biz bunları yapamazdık.

Sürtünme kuvveti günlük yaşamdaki en önemli örnekleri ; Arabaların, bisikletin sürtünme kuvvetinin etkisinden faydalanarak durdurulması, yolda yürüken kaymadan yürüyebilmemiz sürtünme kuvvetinin bize sağladığı avantajlar arasında sayılabilir.

Arabaların motorları çalışırken de belli bir sürtünme gerçekleşir, bu sürtünmeyi en aza indirimek için motor yağları kullanılır, böylece motorun ömrü uzatılmış olur. Sürtünme kuvveti genel olarak durdurma etkisi olan bir kuvvettir.

Paraşütle atlama ve yavaş bir iniş yapma, arabaların frenleri, kışın arabaya zincir takma, kaleci eldivenlerinin iç kısmının prüzlü olması, kaydırakların prüzsüz olması, basketbol topunun üzerinde tırtıklar olması kaymayı önler. Bunlar günlük yaşamdaki sürtünme kuvvetine örnek olabilir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: 

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*