• Anasayfa
  • >
  • >
  • Taşeron İşçiye Kıdem Tazminatı Hakkı Geliyor, Haberin Detayları

Taşeron İşçiye Kıdem Tazminatı Hakkı Geliyor, Haberin Detayları

sozlesmeli memurTaşeron çalışanların yıllardan beri sıkıntısıdır kıdem tazminat hakkı, 1 yıllık bir süre sonunda işyeri tarafından işten çıkarılır ve sonra tekrar işe alınır bu durum işçi ağzıyla girdi, çıktı yapılır denilmektedir.

Bu gibi durumları yıllardır işçiler maruz kalmıştır, artık öyle bir yasa geliyor ki taşeron çalışanlara da kıdem tazminatı hakkı sağlayacak yeni yasa taşeron çalışanların uzun zamandır yakındıkları derdine derman olacak gibi görünüyor.

Taşeron çalışanlar için her çalışanın primi, BES sistemi içinde nemalandırılacak ‘Bireysel Kıdem Hesabı’na yatırılacak. Sözleşme sürelerinde ise 3 yıl şartı olacak.

Ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyona yakın taşeron çalışan işçi yer almaktadır böylesine büyük bir kişi kıdem tazminatından da mahrum bırakılmaktaydı.

Bundan sonra fabrika tarafından girdi-çıktı yapılan işçilerin ve sonucunda kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin büyük problemleri olan, tazminat olayı çözülmüş olacak.

Artık alt işverenin yanında çalışan işçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak, ayrıca yeni sisteme göre taşeron çalışan işçilerin izin problemleri de ortadan kaldırılmış olacak.

[ Yeni Sistem taşeron işçinin haklarını korumaya yönelik mi ? Yorum yazmak için Tıklayın ]

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*